Co zrobić gdy stracisz wątek podczas wystąpienia

Dla wielu ludzi prezentacja publiczna nie należy do najbardziej ulubionych, codziennych zajęć. Może się zatem zdarzyć, że z nerwów zapomnimy o czym mamy w danej chwili powiedzieć.

Mnie zdarzyło się to dosłownie kilka dni temu (początek listopada 2009r). Na sali było ponad 100 osób a ja w pewnym momencie straciłem wątek. Wybrnąłem z sytuacji a na dodatek całe zdarzenie skomentowałem z humorem. A tak na marginesie – humor i dystans do siebie i do Twojej pracy  pomoże Ci wyjść z wielu opresji, nie tylko w czasie prezentacji.

Pauza trwała kilka sekund a ja w tym czasie (pięć sekund w takiej sytuacji wydaje się być pięcioma minutami!) próbowałem przypomnieć sobie o czym mówiłem przed chwilą. Tymczasem winna mojego rozkojarzenia nauczycielka, która przed chwilą weszła do sali, kręciła się w poszukiwaniu krzesła.

Jeszcze kilka lat temu kontynuowałbym przemówienie licząc na to, że nikt nie zwróci uwagi na to, że zrobiłem „przeskok” na inny temat ale teraz nie chciałem tak „uciekać”.

Zrobiłem to, co każdy z nas zrobiłby rozmawiając ze znajomymi. Ile razy w trakcie spotkania towarzyskiego zapomniałeś, z różnych przyczyn, o czy mówiłeś kilka sekund wcześniej? Przypomnij, jak sobie poradziłeś. Oczywiście, powiedziałeś do znajomych: „A o czym to ja przed chwilą mówiłem?”

I ja wybrałem najprostsze rozwiązanie, zadając pytanie do mojego audytorium:

A o czym to ja mówiłem?

I po chwili uzyskałem odpowiedź od Pana siedzącego w pierwszym rzędzie: „Mówił Pan o korzyściach wynikających z nauczania z książek Wydawnictwa”.

Zaręczam, że zawsze ktoś pomoże Ci w takiej sytuacji, zatem nie wahaj się zapytać. To żaden wstyd, że coś akurat wyleciało Ci z głowy.

Potem, możesz całą sytuację okrasić humorem mówiąc: „chciałem sprawdzić czy państwo uważają/uważnie mnie słuchają”

Lub w inny sposób zażartuj np. tak: „Po szkoleniu rozliczymy się finansowo za Pańską pomoc w szkoleniu” albo: „Na Panią zawsze mogę liczyć. Mam jeszcze jedno pytanie: czy zna Pani moje wszystkie prezentacje na pamięć?”

Wybieraj proste, naturalne rozwiązania!

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: