Czy mogę nauczyć się publicznego przemawiania?

Tak, tak, tak! albo jak mawia były premier Marcinkiewicz Kazimierz: YES, YES, YES! Potrzebne Ci są  do tego: chęci (jak czytasz mojego bloga to ją pewnie masz), źródeł informacji (książki, szkolenia, trener, coach) oraz… praktyka! Dziś zacznę od końca, czyli od stwierdzenia, że trening czyni mistrza.
Wykorzystuj każdą okazję do powiedzenia kilku słów na forum ale to nie wszystko…

Musisz też obserwować innych, najlepiej dobrych,  mówców. Jak nawiązują kontakt z widownią, jak mówią, jak gestykulują, jak opowiadają historie, jak korzystają z multimediów. Obserwuj i wyciągaj wnioski – co Ci się podoba a co nie.   Pamiętaj, jeśli ktoś coś robi dobrze, to  można to zdefiniować i naśladować taką osobę.  Wzoruj się na najlepszych ale szukaj ciągle swojego własnego stylu. Może kiedyś uczeń przerośnie mistrza? Ja trzymam za Ciebie kciuki!

Co do źródeł wiedzy, to polecam szkolenia, szczególnie te z kamerą. Oglądasz swoje wystąpienie, otrzymujesz pełną informację o swojej osobie z konkretnymi wskazówkami co robisz dobrze a co poprawić. Jeśli pracujesz w jakiejś firmie sprzedażowej, korporacji to pewnie od czasu do czasu uczestniczysz w  szkoleniach z wystąpień publicznych prowadzonych przez firmy zewnętrzne.

Jeśli działasz samodzielnie, możesz zapisać się na szkolenia otwarte, organizowane w wielu miastach na terenie całego kraju. Ceny takich szkoleń są przeróżne do 100 zł do 1500 zł za dzień szkoleniowy (6-8 godzin). Jak znaleźć takie oferty? Wpisz do wyszukiwarki google „wystąpienia publiczne szkolenia” i już! Ja osobiście polecam Ci np. serwis GoldenLine i grupy: Wystąpienia Publiczne lub Toastmasters.

Kolejne źródło wiedzy to książki. Jest ich mnóstwo. Jedne lepsze inne gorsze, jak to zwykle bywa. W jednym z kolejnych wpisów polecę Ci kilka, moim zdaniem, wartościowych pozycji.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

2 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: