Jak przygotować się do prezentacji

… czyli kilka słów w temacie wywieranie wpływu

Od czego zacząć przygotowanie prezentacji?

Przede wszystkim musisz określić cel swojego wystąpienia, czyli co chcesz osiągnąć. To może być na przykład zakup towaru, usługi jaką prezentujesz a może zmuszenie widowni do zastanowienia się nad tematem który poruszyłeś. Możliwości jest sporo. Ważne jest aby po zakończeniu Twojej prelekcji ludzie wiedzieli dokładnie czego od nich oczekujesz. Jeśli im tego dokładnie nie powiesz to na nic Twoja praca. To nic, że zebrałeś ciekawe dane, użyłeś w swoim przemówieniu celnych argumentów a na dodatek ubarwiłeś swoją prezentację anegdotami i historiami z życia.

Musisz koniecznie powiedzieć swojej publiczności, czego od niej oczekujesz po zakończeniu wystąpienia.

Aby zachęcić ich do zastanowienia się nad tym o czym mówiłeś, czy jakiejkolwiek innej zmiany, powinieneś zaprezentować im korzyść jaką odniosą dzięki Twojemu wystąpieniu.

Mów do ludzi językiem korzyści. Niech myślą, co zyskają dzięki Tobie i Twoim pomysłom i produktom.

Kiedy to już sobie ustalisz musisz określić główny przekaz swojego wystąpienia, czyli jedno, góra dwa zdania, które zapadną w pamięć uczestników. To musi być coś takiego co ludzie będą powtarzać na drugi dzień.

- O czym mówił wczoraj ten facet?

Na takie pytanie Twój słuchacz powinien odpowiedzieć właśnie w dwóch zdaniach. Niech to będzie Twój główny przekaz. Musi on być jasny i czytelny. Łatwy do zapamiętania. Najlepiej powtórz go kilka razy w czasie prezentacji aby zapadł w pamięć audytorium.

Stwórz jedno, góra dwa, najważniejsze zdania prezentacji i powtórz je zabranym kilka razy w czasie wystąpienia.

Kiedy będziesz miał ten najważniejszy przekaz, zabierz się za dobór tak zwanych zdań wspierających (trzy wystarczą).

Każde z tych zdań ubarw jakąś historią, przykładami, danymi, argumentami, czyli stwórz w ten sposób treść swojej prezentacji. I wystąpienie gotowe!

Gdy będziesz miał scenariusz, wygłoś go kilka razy na próbę w domu. Sprawdź ile czasu Ci to zajmie. Poproś o opinie kogoś z rodziny lub znajomych czy Twoje argumenty są przekonujące.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Jedna odpowiedź

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: