Jak nie zanudzić słuchaczy na śmierć

Co zrobić aby Twoje prezentacje były ciekawe i dobrze się ich słuchało i oglądało? Jest na to prosty sposób – zaciekawić swoich słuchaczy, zarówno treścią jak i formą prezentacji. Zamierzasz przekazać im informacje, przekonać do swoich pomysłów, poglądów a może sprzedać produkt? Za każdym razem kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wzbudzenie zainteresowania słuchaczy.

O tym właśnie opowiadam na filmie:

Poniżej możesz przeczytać transkrypt nagrania, ale pamiętaj: zdecydowanie polecam film, bo jest na nim kilka naprawdę fajnych scenek!

TRANSKRYPT NAGRANIA:

Punkt 1. Mów krótko i najlepiej na temat ;-)

Zrób: wciągające rozpoczęcie, inspirujące zakończenie i umieść je jak najbliższej siebie! Oczywiście musisz powiedzieć wszystko, co jest ważne i aby to miało sens. Jeśli masz od organizatorów 30 minut na prezentacje nie znaczy, że musisz je w całości wykorzystać. Jeśli skończysz szybciej, ludzie będą Ci wdzięczni.

Jak zrobić wciągające rozpoczęcie? Tu musisz zaryzykować: rozbudź oczekiwania słuchaczy! Powiedz na przykład: „W ciągu najbliższych 30 minut poznacie 5 pomysłów na to, jak tworzyć interesujące prezentacje” Albo: „Zaraz przedstawię 3 najczęstsze błędy jakie popełniają początkujący mówcy i powiem jak ich uniknąć”. Musisz zapowiedzieć swoim słuchaczom co będą mieli z tego, że Cię posłuchają. To musi być duża wartość, która będzie miała wpływ na ich życie osobiste, zawodowe, coś co ułatwi im życie albo pomoże uniknąć bólu/problemów. To bardzo motywuje. Pamiętaj o tym.

Kończąc przemówienie musisz zainspirować ludzi do działania. Powiedz: „Z mojej prezentacji dowiedzieliście się jak wygłaszać ciekawe prezentacje. Obiecajcie mi jedno: że wykorzystacie te pomysły przygotowując się do swojego najbliższego wystąpienia. Możemy się tak umówić? [Tu czekasz na potwierdzenie z sali] Możesz dodać: „Napiszcie do mnie maila z informacją jak poszła wasza następne prezentacja ok? ;-)”

Punkt 2. Przemyśl to, co masz powiedzieć

Wydaje się banalne? „Oczywiście, zawsze planuję to, co powiem” – myślisz pewnie. Mnie chodzi o bardzo dokładne przygotowanie scenariusza prezentacji. Nie na zasadzie nabazgrania na kartce kilku punktów i pomyślenia przez minutę: „To wiem, tu ok, tutaj powiem to … dobra dam radę!”

Nie! Masz napisać dokładnie, słowo w słowo to, co chcesz powiedzieć. Potem masz to przeczytać, posłuchać jak brzmi, dokonać ewentualnie poprawek, następnie wygłosić i zobaczyć ile czasu Ci to zajmie. Może okazać się, że masz 30 minut a na temat dwóch pierwszych punktów mówisz 20 a zostaje ci jeszcze 5 innych rzeczy do omówienia.

Nie zostawiaj przygotowanie na ostatni wieczór. Ja do swoich wystąpień przygotowuję się co najmniej tydzień. Nie oznacza to, że siedzę nad prezentacją non stop. Najpierw notuję luźne pomysły, potem porządkuję je aby miały logiczny sens. Następnie spisuję, co powiem: jakie fakty podam, jak je zilustruję słowami,  jakie podam przykłady i sprawdzam jak to „chodzi”. Dopiero potem siadam przy komputerze, nad programem do tworzenia slajdów i robię wersję multimedialną prezentacji, o ile jest potrzebna.

Tutaj podaję Ci etapy tworzenia prezentacji w pigułce. Powinienem powiedzieć jeszcze o najważniejszym przekazie – czyli co ludzie mają zapamiętać z mojego wystąpienia. To takie zdanie, które chcesz aby zostało w głowach uczestników prezentacji.

Pamiętaj, przygotowanie jest kluczem do sukcesu, a im  krócej masz mówić, tym więcej czasu powinieneś spędzić nad scenariuszem.

Punkt 3. Bądź otwarty dla swoich widzów

Prezentacja to interakcja ze słuchaczami. To wyczuwalna wymiana energii. Jeśli Ty dobrze się nastawisz, będziesz spokojny dzięki świetnemu przygotowaniu, będziesz reagować na to, co dzieje się w sali, dasz widzom do zrozumienia, że są dla Ciebie ważni, to ludzie odpłacą się Tobie takim samym dobrym nastawieniem i Ty to poczujesz. To będzie nakręcająca się „spirala dobrych uczuć”!

Bądź przyjazny od samego początku, uśmiechaj się. Możesz zagadnąć kogoś przed oficjalnym rozpoczęciem. Uczyń z niego swojego sojusznika i gdy będziesz się denerwować, zerknij na taką osobę, a ona uśmiechnie się do Ciebie. To buduje podczas prezentacji Twój dobry stan.

Doceń swoje audytorium. Na wstępie powiedz: „Bardzo Wam dziękuję za to, że poświęciliście swój czas, aby mnie posłuchać. Chcę żebyście wiedzieli, że bardzo to doceniam.” Bez nadmiernego przypochlebiania się. Prosto i krótko.

Jeśli się denerwujesz, powiedz o tym: „Przepraszam, trochę się denerwuję. Jeśli zabraknie mi jakiegoś słowa albo język mi się zaplącze, poproszę Państwa o pomoc. Możemy się tak umówić?” Bez kokieterii i „zabezpieczania tyłów”. Prosto i szczerze.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z widzami. Wyobraź sobie, że Twoje oczy to dwa słońca, które ogrzewają uczestników spotkania i wszyscy czekają aby ogrzać się w ich cieple i blasku ;-) Podziel sobie salę na kilka sektorów i omiataj je wzrokiem w trakcie wystąpienia.

Jeśli tylko możesz, staraj się przemieszczać na swojej scenie. Mów w jednym miejscu np. 5 minut, potem przejdź kilka metrów w drugą stronę Sali. Stań i mów znowu kilka minut.

Pozwól widzom zadawać Ci pytania, najlepiej na końcu prezentacji aby utrzymać porządek i zmieścić się w czasie. Powiedz: „Po zakończeniu prezentacji będzie czas na sesję pytania – odpowiedzi. Bardzo Państwa proszę o notowanie pytań jakie Wam się nasuną i zadanie ich właśnie wtedy”.

To tyle na dzisiaj. Co masz teraz zrobić z tą wiedzą? Masz dwa wyjścia: albo zastosować ją w praktyce i zacząć tworzyć świetne prezentacje dobrze się przy tym bawiąc albo zapomnieć o tym, co Ci powiedziałem i nadal pocić się przed każdym nawet najbardziej banalnym wystąpieniem.

Pamiętaj o: wciągającym rozpoczęciu, inspirującym zakończeniu. Przygotuj się sumiennie do kolejnej prezentacji, a w trakcie jej wygłaszania bądź otwarty na swoich widzów.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

5 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: