Pauza – jak ją wykorzystywać

Pauza to potężny środek wyrazu, który powinien wykorzystywać każdy mówca. Cisza powie więcej Twojej widowni niż wiele, wiele zdań. Pamiętaj, cisza to też sposób komunikacji i to bardzo wyrazisty sposób!

Oto kilka, moim zdaniem, najlepszych zastosowań pauzy podczas przemawiania:

1. Zawieś głos tuż przed wypowiedzeniem bardzo ważnego zdania. Takiego, które ma zapaść w pamięć Twoich widzów. Ta 2-3 sekundowa cisza zwróci uwagę ludzi na to co masz im do powiedzenia.

2. Zrób kilkusekundową pauzę po wypowiedzeniu bardzo ważnego (najważniejszego) przesłania Twojego wystąpienia. W tym czasie stań na wprost widzów, patrz im w oczy. Niech mają czas na przemyślenie Twoich słów.

3. Przerwij swoją przemowę na chwilę gdy publiczność jest zdekoncentrowana, wierci się lub rozmawia (albo wszystko naraz). Dasz tym do zrozumienia, że prosisz o spokój. Zachowanie takie ma dodatkowy walor – będzie słychać tylko osoby przeszkadzające. To dla nich niekomfortowa sytuacja i powinny się uciszyć, przynajmniej na chwilę.

4. Gdy bardzo denerwujesz się, przerwij prezentację na kilka sekund. Odwróć się na moment plecami do widowni, weź głęboki oddech i… powiedz sobie w myślach: „będzie dobrze!”.

5. Gdy zadajesz swoim widzom pytania, a oni nie chcą na nie odpowiadać poczekaj… 11 sekund. Gdy w tym czasie nikt nie odpowie, możesz  być pewny, że nie uzyskasz już odpowiedzi. Być może teraz wydaje Ci się niemożliwe – stać przed widownią 11 sekund i nic nie mówić, ale nauczysz się tego. Na pocieszenie powiem Ci, że rzadko kiedy publiczność wytrzymuje ten czas i prawie zawsze znajdzie się w sali ktoś kto przerwie ciszę… odpowiadając na Twoje pytanie.

Wielu mówców boi się ciszy. Ich zdania dosłownie wpadają na siebie jak jadące za sobą wagoniki na luźnym holu. Taki mówca nie daje odetchnąć swoim widzom, nie daje im czasu na zastanowienie się na jego słowami. Taki mówca myśli, że gdy publiczność „usłyszy” ciszę to pomyśli, że zapomniał dalszej części prezentacji. Ale jest w błędzie. Widzowie będą mu wdzięczni za chwile wytchnienia.

Korzystaj z siły ciszy, jeśli tylko uznasz to za stosowne.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: