Co zrobić z rękoma czyli kilka słów o pracy z kamerą

obiektyw1 Co zrobić z rękoma, jak stać, jak podkreślać najważniejsze zdania? – takie pytania zadają mi czytelnicy serwisu Poznaj Tajniki Prezentacji. Na początek proponuję Ci obejrzenie swojej prezentacji na video. Wiem, wiem, nie lubimy się oglądać na filmach z uroczystości rodzinnych ja jednak chcę namówić Cię na systematyczne oglądanie swoich występów.

Praca z kamerą to jedna z podstawowych technik nauki i doskonalenia swojego warsztatu mówcy – prezentera. Dlatego nawet jeśli nie występujesz jeszcze publicznie, przygotuj 5-minutową prezentację na dowolny temat i poproś swoją najlepszą koleżankę albo kolegę o sfilmowanie.

Wiesz co jest w tym najprzyjemniejsze?

To, że w 90 procentach przypadków, na naszym nagraniu, wypadamy lepiej niż to sobie wyobrażaliśmy!

Takie nagranie wykonane nawet telefonem komórkowym, pozwoli Ci zauważyć jak się zachowujesz podczas wystąpienia. Pozwoli Ci wyeliminować nerwowe, irytujące gesty takie jak drapanie się po głowie, machanie bez sensu rękoma itp.

Jeśli nie zdecydujesz się na utrwalenie swojej prezentacji, to poproś znajomych o zapisywanie uwag i przekazanie ich po zakończeniu wystąpienia. Niech to będą życzliwe ale rzetelne oceny.

Co zrobić z rękoma?
1. Najlepiej trzymać je luźno opuszczone wzdłuż ciała.
2. Jeśli gestykulujesz, staraj się to robić „symetrycznie” czyli jedną i drugą ręką. Może być to utrudnione gdy w jednej z nich trzymasz mikrofon albo prezenter (urządzenie do zmiany slajdów) ale postaraj się zmieniać dłoń, w której trzymasz dodatkowe urządzenie.
3. Jeśli masz kłopoty z utrzymaniem na wodzu rąk, weź w nie coś: długopis (ale nie „strzelaj” nim! albo wskaźnik. Może to być wspomniany wyżej prezenter lub mikrofon.

A jak stać?
Przodem do widowni na lekko rozstawionych nogach. Nie dreptać w miejscu jakbyś udeptywał sobie grajdołek na plaży.

Jeśli chodzisz, to zrób to zdecydowanie i minimum trzy kroki. Podchodź do widowni – raz do prawej strony raz do lewej. Pamiętaj przy tym, że bezpieczna odległość dla Twoich widzów to 3 metry! Jeśli masz możliwość, przestrzegaj tego.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

3 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: