Chcesz aby Twoja prezentacja wyróżniła się spośród innych? Używaj czarnych slajdów!

Co to jest czarny slajd? To specjalnie przygotowany w prezentacji multimedialnej np. w Power Point slajd. Cały czarny, bez treści, bez żadnych dodatków. Nie chodzi o wygaszenie na chwilę rzutnika, korzystając z przycisku na prezenterze. Przez tę funkcję nie uzyskamy odpowiedniego efektu – po włączeniu obrazu wyświetli się nam poprzedni slajd a nam chodzi oto aby płynnie przejść do kolejnego ekranu.

Po co mam korzystać z czarnych slajdów?

Często zdarza się, że slajdy w niewłaściwy sposób zastępują właściwą prezentację. Szczególnie w biznesie, prezentacjach handlowych, prelegenci zasypują widzów slajdami z danymi, wykresami, zestawieniami. Pomyśl, ile jesteś w stanie zapamiętać po 30 – 40 slajdach napakowanych danymi?

Może w takim razie coś zmienić w naszej prezentacji? Nie namawiam Cię do rezygnacji z Power Pointa. Sam lubię ten program. Daje on ogromne możliwości. Tylko nie nadużywajmy go!

Na pewno większość danych można przygotować w formie drukowanej i rozdać je pod koniec prezentacji. Czemu pod koniec? Bo jak puścisz po sali materiały to po pierwsze zrobi się zamieszanie, gdy ludzie będą sobie przekazywać kartki.

Po drugie będą przeglądać dane, zamiast Ciebie słuchać! Omawiając jakieś zagadnienie, powiedz widzom, że szczegółowe zestawienia dostaną na koniec prezentacji i już.

Skoro udało nam się wyrzucić 70 procent materiału ze slajdów, możemy „zaszaleć” i skoncentrować się na Tobie i Twoim przekazie a nie na cyferkach i wykresach. Aby Twoje wystąpienie zmieniło się w niezapomnianą, wyróżniającą się prezentację, potrzebujesz m.in. czarnych slajdów.

Czarny slajd pełni trzy funkcje

1. Zastępuje rysunek, wykres albo tekst, które zostały omówione wcześniej

Używając czarnego slajdu, usuwasz te elementy z pola widzenia i nie rozpraszają one widzów. Dzięki temu możesz przejść do opowiedzenia historii.

2. Wygasza ekran.

Lubisz jak prowadzący przechodzi miedzy rzutnikiem a ekranem robiąc zajączki? Ja nie lubię… Większość sal w jakich występuję, są źle zaprojektowane – aby sięgnąć po jakieś materiały lub przejść do flipchartu czy podejść do widowni, musimy przeciąć linię światła.

3. Zmienia nastawienie widowni do Twojej prezentacji.

Moim zdaniem, gdy gaśnie rzutnik, na sali tworzy się luźniejsza atmosfera. Możesz to wykorzystać nawiązując kontakt z widzami. To moment na zadanie pytania, opowiedzenie historii. To moment na odrobinę humoru.

Planując prezentacje w Power Point pamiętaj o umieszczeniu w niej czarnych slajdów. Projektując prezentacje multimedialną zastanów się kiedy chcesz powiedzieć coś od siebie, które momenty będą najlepsze aby zbliżyć się do widzów. W tych miejscach wstaw czarne slajdy.