Nikt nie rodzi się z umiejętnością publicznego przemawiania. Tego trzeba się nauczyć. Aby się czegoś nauczyć, trzeba ćwiczyć. To tak jak z jazdą na rowerze – trzeba sobie kilka razy zedrzeć kolana i łokcie aby potem śmigać na Tour de France albo innym Giro D’Italia lub przynajmniej pojechać nad jezioro na swoim składaku, Wigry 2.

Oczywiście są osoby, którym łatwiej przyjdzie opanowanie umiejętności przemawiania lecz każdy, dosłownie każdy, może osiągnąć w tym przyzwoity poziom.

Jasny, prosty przekaz to podstawa.

Tu zaczyna się wszystko. W natłoku nawet najpiękniejszych i cudownie połączonych ze sobą słów, łatwo zgubić główną myśl i poprowadzić swoje audytorium nad jezioro… Przepraszam, chciałem napisać w las.

Wytrwałość rodzi pasję

Ja znalazłem w sobie cząstkę mnie, która „lubi” występować. Cieszę się, gdy mogę stanąć przed ludźmi i do nich mówić. Sprawia mi to przyjemność, mimo że jestem niemal zawsze zestresowany przed prezentacją.

I jeszcze słowo o przyjemności. Nie zawsze, aby być w czymś dobrym, trzeba to najpierw lubić czyli przejść od pasji do działania. Czasami jest na odwrót: jeśli czemuś się poświęcimy, okaże się, że będziemy odnosić w tej dziedzinie sukcesy.

Dokładniej opisuje to Rasmus Ankersen w swojej książce „Kopalnie talentów”. Gość wybrał się w kilkumiesięczną podróż w kilka miejsc świata aby poznać sekrety sukcesów jamajskich sprinterów, etiopskich długodystansowców, południowokoreańskich golfistek i tenisistek z Rosji.

Po tym wstępie możemy przejść do kilku, ćwiczeń jakie chcę Ci zaproponować na najbliższy weekend. Rób je systematycznie, bo wytrwałość rodzi pasję! Jeśli będziesz ćwiczyć, będziesz coraz lepszy. Gdy jesteś w czymś coraz lepszy, robisz to z coraz większą przyjemnością i… jesteś jeszcze lepszy. Proste.

Cztery kluczowe obszary w wystąpieniach publicznych

W wystąpieniach publicznych są 4 kluczowe obszary, nad którymi musisz pracować aby być dobrym mówcą.

  • Twój stan wewnętrzny
  • Nawiązanie kontaktu z widzami
  • Umiejętność przekazania informacji
  • Techniki uatrakcyjniające wystąpienie

W każdym z tych obszarów dostajesz po jednym ćwiczeniu do wykonania. Zatem zaczynamy!

Ćwiczenie 1. Zadbaj o to, by być w dobrej formie psychicznej

Musisz wiedzieć, że to, co myślisz o sobie jako mówcy, ma ogromne znaczenie dla tego, jak wypadniesz podczas prezentacji. Jeśli uważasz, że jesteś świetny to bardzo dobrze. Oczywiście samo pozytywne myślenie nie zagwarantuje Ci sukcesu. Jeśli natomiast masz o sobie koszmarne zdanie w tym temacie to… pora to zmienić!

Weź kartkę, długopis i wypisz co najmniej 10 swoich sukcesów w wygłaszaniu prezentacji. Im więcej, tym lepiej. Nie masz takich? Oczywiście, że masz! Mówiłeś wierszyki w szkole? Występowałaś w przedstawieniu w przedszkolu? Wygłaszałeś referat na uczelni? Udało Ci się namówić opornych znajomych na wspólny wyjazd na weekend? Rozbawiłeś kogoś podczas rozmowy? Wypisz przykłady swoich sukcesów komunikacyjnych.

Jaki jest cel tego ćwiczenia? Dzięki niemu zauważysz, że z Twoimi umiejętnościami mówienia, przekonywania, nawiązywania kontaktu jest całkiem dobrze. W momentach zwątpienia w siebie lub gdy będziesz się bardzo denerwować przed wystąpieniem, zajrzyj do swoich notatek.

Ćwiczenie 2. Zastanów się co Cię łączy ze słuchaczami

Tu wchodzimy w obszar nr 2 czyli Nawiązanie kontaktu z audytorium. Myślę o kontakcie na poziomie treści Twojej prezentacji a nie np. kontakcie wzrokowym, który też jest bardzo ważny.

Aby Twój komunikat trafił do słuchaczy to przede wszystkim musisz nawiązać z nimi więź. Zasada jest prosta: Lubimy ludzi do nas podobnych.

Zawsze przed wystąpieniem zastanów się, co Cię łączy z danym audytorium i jak}to możesz zaakcentować, wpleść do swojej prezentacji. Możesz np. wykorzystać jakiś gadżet związany z Twoimi odbiorcami, mieć na sobie element ubioru akcentujący Twój związek z nimi, możesz opowiedzieć jakąś historię, podać przykład.

Poniżej masz tabelkę z kilkoma przykładami grup odbiorców. Uzupełnij ją teraz w celu ćwiczenia. Przed rzeczywistym wystąpieniem wykorzystaj to ćwiczenie dla konkretnej grupy słuchaczy, którzy będą obecni na Twojej prezentacji.

GRUPA SŁUCHACZYCO CIĘ Z NIMI ŁĄCZY (WSPÓLNE CECHY, WARTOŚCI, DOŚWIADCZENIA)JAK POKAŻESZ TO PODOBIEŃSTWO W WYSTĄPIENIU
STUDENCI/UCZNIOWIE

GOSPODYNIE DOMOWE

WŁAŚCICIELE FIRM

WĘDKARZE

EMERYCI

Jeśli masz znajomych, w którejś z ww. grup, zapytaj ich jak zareagowaliby na Twoje pomysły. Ewentualnie zrób poprawki.

Ćwiczenie 3. Skonstruuj prosty, jasny przekaz

To ćwiczenie ma na celu poprawienie Twojej umiejętności koncentrowania się na tym, co chcesz przekazać słuchaczom. Punkt 3-ci z naszych kluczowych obszarów w wystąpieniach publicznych czyli umiejętność przekazywania wiedzy jest bardzo pojemny. My skoncentrujemy się na roli przekazu a konkretnie na tym aby był jak najłatwiejszy do przyswojenia.

Jedna z zasad dotycząca wygłaszania prezentacji mówi: „Na wstępie zapowiedz o czym będziesz mówić, następnie powiedz to, a na koniec podsumuj to, co powiedziałeś”. Dzięki temu Twoi odbiorcy lepiej zapamiętają treść Twojego wystąpienia.

W tym celu wybierz jedno ze swoich wystąpień, które kiedyś wygłaszałeś/łaś albo jakie przygotowujesz. Jeśli nie masz czegoś takiego, to po prostu wymyśl sobie jakąś prezentację. To może być jakiś artykuł z gazety, który Cię zainteresował.

Masz? To świetnie!

Teraz zrób 1-2 zdania zapowiedzenia o czym będziesz mówić. Następnie rozwińto nieco (5-6 zdań). Na koniec znowu w 1-2 zdaniach przypomnij o czym mówiłeś/łaś.

W przypadku gdyby ten artykuł, który teraz czytasz, był wygłaszaną przeze mnie prezentacją, mógłbym powiedzieć, robiąc to ćwiczenie:

Wstęp (1-2 zdania): „Za chwilę poznasz 4 najważniejsze obszary, które powinieneś opanować w wystąpieniach publicznych. Dostaniesz też 4 ćwiczenia do wykonania w każdym z tych obszarów, tak abyś mógł poprawić umiejętność publicznego przemawiania”.

Rozwinięcie (5-6 zdań): „…Każdy może być dobrym mówcą. Aby opanować sztukę przemawiania musisz pracować nad swoimi umiejętnościami w czterech obszarach: twojego stanu wewnętrznego, dobrego kontaktu z widzami, umiejętności przekazywania wiedzy oraz w obszarze elementów aktorskich, które uatrakcyjnią wystąpienie. W tym celu musisz systematycznie ćwiczyć. Oto 4 ćwiczenia, które Ci w tym pomogą….”

Zakończenie (1-2 zdania): W ciągu ostatnich kilku minut pokazałem 4 łatwe do wykonania ćwiczenia, dzięki którym Twoje prezentacje będą jeszcze lepsze niż do tej pory. Proszę Cię o jedną rzecz: skorzystaj z moich rad i trenuj, bo jak mówiłem wcześniej to wytrwałość rodzi pasję a taką pasją dla Ciebie mogą być wystąpienia publiczne!”

Ćwiczenie 4. Opracuj pomysł na uatrakcyjnienie przekazu

Teraz popracujemy nad uatrakcyjnieniem Twojego wystąpienia. Nie, nie każę Ci wcielać się w różne role, choć może kiedyś… 😉

Pokażę Ci natomiast jak w prosty sposób sprawić by to, co mówisz wydawało się bardzo atrakcyjne nawet jeśli nie będziesz mówić nic odkrywczego (sic!)

Wystarczy abyś zmieniał tempo mówienia, rytm oraz głośność. Oczywiście tak aby to miało sens. Weźmy ten tekst, nad którym wcześniej pracowaliśmy. Na początek przeczytaj go na głos w swoim normalnym tempie oraz głośności. Następnie każdy z akapitów rozpocznij wolno i cicho a następnie mów głośniej i szybciej. Na końcu akapitu zrób pauzę. Teraz zastanów się jak manewrować tempem i głośnością aby przekaz miał sens a jednocześnie był atrakcyjny dla słuchaczy.

To były cztery ćwiczenia, dzięki którym możesz lepiej wygłaszać prezentacje.

A może masz pomysły na doskonalenie umiejętności publicznego przemawiania? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzach! Z góry dziękuję za Twoją aktywność na moim blogu.