Głos to jeden z najcenniejszych rekwizytów w arsenale mówcy. Już za chwilę pokażę Ci cztery proste ćwiczenia głosowe i oddechowe, dzięki którym zmieni się Twoja komunikacja z widzami i słuchaczami Twoich prezentacji.

Głos ważniejszy od obrazu

Kilka lat temu zrobiono badania wśród internatów odwiedzających You Tube. Okazało się, że oglądający filmy na tym portalu bardziej cenią sobie dźwięk niż… obraz! Większość twierdziła, że jest w stanie znieść gorszej jakości obraz pod warunkiem, że dźwięk będzie dobry.

Zadbaj o swój głos a Twój komunikat szybciej znajdzie odbiorców

Gdy masz coś ważnego do przekazania ludziom: chcesz podzielić się swoimi pomysłami, pokazać swoje wartości i zaproponować rozwiązania, które mogą zmienić życie innych na lepsze to dlaczego Twój głos miałby Ci w tym przeszkadzać?!

Ludzie wolą niskie głosy ale natura nie dała nam wszystkim takiego głosu. Pracując systematycznie nauczysz się obniżać swój głos. Nauczysz się mówić wyraźniej i dźwięczniej.

W każdym z nas są trzy głosy

Pierwszy – zwykły. Używasz go na co dzień rozmawiając ze znajomymi. W ogóle o nim nie myślisz. Tak po prostu mówisz.

Drugi – wysoki. Pojawia się w chwilach zdenerwowania lub lęku.

Gdy rozpoczynałem pracę w Radio Gdańsk a było to w 1991 roku, jeszcze studiowałem. Moi znajomi wiedzieli, że czytam wiadomości i oczywiście o pełnej godzinie radioodbiorniki w akademiku były włączone 😉 W końcu jeden z kolegów powiedział do mnie: – „Robert, Ty masz zupełnie inny głos przez radio niż na żywo! Nie mogę Cię poznać. Dopiero wiem, że to Ty w momencie, gdy się przedstawiasz…”

Na antenie bardzo podnosił się mój głos. Powodem było oczywiście zdenerwowanie towarzyszące lekturze serwisu informacyjnego.

Trzeci – o niskim brzmieniu. Używasz go w chwilach, gdy bliskiej osobie mówisz coś ważnego. To Twój głos z serca!

Jaki jest sposób aby obniżyć głos?

Możesz to zrobić nawet jeśli nie masz szczególnych umiejętności związanych z emisją głosu. Krok pierwszy to przerwać mówienie na kilka sekund i wziąć głęboki oddech.

Krok drugi może wydać Ci się nieco dziwny 😉 Postaraj wyobrazić sobie jak Twój głos schodzi coraż niżej, z czubka głody do klatki piersiowej a nawet do brzucha.

Na pewno wiesz, że przez wielokrotne powtarzanie danej czynności dochodzimy do mistrzostwa, więc jeśli będziesz często wystawiać się na ekspozycję podczas prezentacji coraz mniej będziesz się denerwować a tym samym Twój głos będzie spokojniejszy i bliższy temu naturalnemu.

Aby osiągnąć trwały efekt niskiego głosu wprowadź do swojego dnia ćwiczenia na oddychanie przeponowe. Jedno z ćwiczeń omawiam na filmie. W materiale tym znajdziesz też inne ćwiczenia na to by Twój głos brzmiał przyjemnie dla ucha. Zajmą Ci one około 5 minut dziennie.