Gdy Twoje wystąpienie jest już gotowe stajesz przed wyborem: czy przygotować tylko konspekt prezentacji (najważniejsze punkty) czy cały scenariusz (słowo w słowo). Do głowy może wpaść Ci także pomysł aby uczyć się całości na pamięć.

Moja propozycja jest następująca:

Przygotowując się do prezentacji napisz sobie całą treść wystąpienia – będzie ona potrzebna do nauki. Na prezentację zabierz ze sobą jednak tylko konspekt z zapisanymi najważniejszymi punktami wystąpienia ułożonymi oczywiście chronologicznie. Konspekt połóż na stole tak, abyś w razie potrzeby mógł zerknąć, ale mów z głowy. To zawsze robi najlepsze wrażenie.

Dlaczego konspekt? Bo punkty są lepsze od całego tekstu. Łatwiej się z nich korzysta. Wyobraź sobie, że masz cały tekst napisany drobnym maczkiem i w pewnym momencie zaczynasz szukać jakiego zdania. Masakra!

Twój konspekt powinien składać się z kilku najważniejszych punktów lub krótkich zdań. Po spojrzeniu na słowo – klucz już wiesz o czym masz mówić.

Co do nauki tekstu na pamięć – nie polecam, no może poza pierwszymi dwoma – trzema minutami. Na początku wystąpienia trema jest największa i wtedy dla nabrania pewności możesz wygłosić tekst z pamięci. To pozwoli Ci wejść dobrze w prezentację.