Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących komunikacji. Zastosuj je aby wypaść jak najlepiej w oczach i… uszach swoich rozmówców:

1. Kontroluj siebie

Zarówno o jak mówisz oraz w jaki sposób gestykulujesz. Mów wyraźnie i w tempie umożliwiającym zrozumienie tego co chcesz przekazać. Mówimy średnio 150 słów na minutę. Weź stoper i sprawdź jakie jest Twoje tempo. Jeśli powyżej 120 słów/min to jest w porządku. Jeśli mniej to możesz działać usypiająco na swoich słuchaczy. Jeśli powyżej 180 słów na minutę mogę Cie nie zrozumieć. Rób pauzy między zdaniami, tak aby słuchacz mógł „przetrawić”, co do niego powiedziałeś. Akcentuj najważniejsze wyrazy lub zdania i podkreślaj je gestami.

A skoro już mówimy o gestykulacji – rób to z umiarem. Nadmierna gestykulacja oznacza nerwowość. Mówiąc nie drap się po twarzy, nerwowo nie baw się paskiem od zegarka, nie zaciskaj też dłoni. Ręce trzymaj luźno wzdłuż ciała, lekko ugięte w łokciach. Jeśli wprowadzasz jakieś nowości w gestykulacji przetestuj to przed lustrem i oceń czy są one zgodne z Twoim temperamentem, czy do Ciebie po prostu pasują.

2. Wierz w to, co mówisz

Powinieneś być wiarygodny dla Twoich rozmówców. Bądź przygotowany. Poznaj fakty. Często pomijanym aspektem jest… entuzjazm. Twoje przekonanie do pomysłu, produktu bądź usługi przeniesie się w magiczny sposób na Twoich słuchaczy. Znasz takie powiedzenie „zarazić kogoś swoim entuzjazmem”. Zrób to!

3. Bądź precyzyjny i dokładny

Nie każ domyślać się swoim słuchaczom, o co Ci chodzi. Jeśli czegoś od nich oczekujesz, powiedz to wyraźnie. Jeśli podajesz jakieś dane, powołaj się na źródło. Gdy prezentujesz jakieś liczby zawsze lepiej powiedzieć jest „33,4 procenta” niż „ponad 33 procent”.

4. Bądź zwięzły

Szanuj czas innych. Nie upajaj się swoim głosem, argumentami i mądrością… Przekaż tyle informacji, ile jest konieczne w danej sytuacji i w możliwie najkrótszym czasie.

5. Mów ciekawie

Znajdź jakąś historię związaną z tematem i ją opowiedz we właściwym momencie. Bądź pogodny i uśmiechnięty. Niech ludzie czują się dobrze w Twoim towarzystwie.

Może masz swoje pomysły na}to jak być pewnym siebie podczas rozmów, prezentacji?