Wielu mówców zadaje sobie pytanie jak nie zanudzić słuchaczy. Co zatem zrobić aby prezentacja była ciekawa, dobrze się jej słuchało i oglądało?

Zamierzasz przekazać informacje, przekonać do swoich pomysłów, poglądów a może sprzedać produkt? Za każdym razem kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wzbudzenie zainteresowania słuchaczy.

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak dobrze wypaść nawet jeśli nie masz doświadczenia w występach publicznych.

1. Mów krótko i na temat

Zrób wciągające rozpoczęcie, inspirujące zakończenie i umieść je jak najbliższej siebie! Oczywiście musisz powiedzieć wszystko, co jest ważne i aby to miało sens. Jeśli masz od organizatorów 30 minut na prezentacje nie znaczy, że musisz je w całości wykorzystać.

Jak zrobić wciągające rozpoczęcie? Tu musisz zaryzykować: rozbudź oczekiwania słuchaczy! Powiedz na przykład: „W ciągu najbliższych 30 minut poznacie 5 pomysłów na to, jak tworzyć interesujące prezentacje” Albo: „Zaraz przedstawię/poznasz 3 najczęstsze błędy jakie popełniają początkujący mówcy i powiem jak ich uniknąć”.

Powiedz swoim słuchaczom co będą mieli z tego, że Cię posłuchają. To musi być duża wartość, która będzie miała wpływ na ich życie osobiste, zawodowe, coś co ułatwi im życie albo pomoże uniknąć bólu/problemów.

Kończąc prezentację zainspiruj ludzi do działania. „Dowiedzieliście się właśnie jak wygłaszać ciekawe prezentacje. Obiecajcie mi jedno: że wykorzystacie te pomysły przygotowując się do swojego najbliższego wystąpienia. Możemy się tak umówić? [Tu czekasz na potwierdzenie z sali] Możesz dodać: „Napiszcie do mnie maila z informacją jak poszła wasza następne prezentacja ok? ;-)”

2. Przemyśl to, co masz powiedzieć

Wydaje się banalne? „Oczywiście, zawsze planuję to, co powiem” – myślisz pewnie. Mnie chodzi o bardzo dokładne przygotowanie scenariusza prezentacji. Nie na zasadzie zapisanie na kartce kilku punktów i pomyślenia przez minutę: „To wiem, tu ok, tutaj powiem to… Dobra dam radę!”

Nie! Masz napisać dokładnie, słowo w słowo to, co chcesz powiedzieć. Potem przeczytaj to, posłuchaj jak brzmi, wprowadź ewentualnie poprawki. Następnie wygłoś i sprawdź ile czasu Ci to zajmie. Nie zostawiaj przygotowanie na ostatni wieczór.

Pamiętaj, przygotowanie jest kluczem do sukcesu, a im krócej masz mówić, tym więcej czasu powinieneś spędzić nad scenariuszem.

3. Bądź otwarty dla swoich widzów

Prezentacja to wyczuwalna wymiana energii. Jeśli Ty dobrze się nastawisz, będziesz spokojny (dzięki świetnemu przygotowaniu), dasz widzom do zrozumienia, że są dla Ciebie ważni,to ludzie odpłacą się Tobie takim samym dobrym nastawieniem i Ty to poczujesz. To będzie nakręcająca się „spirala dobrych uczuć”!

Bądź przyjazny od samego początku, uśmiechaj się. Możesz zagadnąć kogoś przed oficjalnym rozpoczęciem. Uczyń z niego swojego sojusznika i gdy będziesz się denerwować, zerknij na taką osobę, a ona uśmiechnie się do Ciebie. To buduje podczas prezentacji Twój dobry stan.

Doceń swoje audytorium. Na wstępie powiedz: „Bardzo Wam dziękuję za to, że poświęciliście swój czas, aby mnie posłuchać. Chcę żebyście wiedzieli, że bardzo to doceniam.” Prosto i krótko.

Jeśli się denerwujesz, możesz o tym powiedzieć: „Przepraszam, trochę się denerwuję. Jeśli zabraknie mi jakiegoś słowa albo język mi się zaplącze, poproszę Państwa o pomoc. Możemy się tak umówić?”

Utrzymuj kontakt wzrokowy z widzami. Wyobraź sobie, że Twoje oczy to dwa słońca, które ogrzewają uczestników spotkania. Podziel sobie salę na kilka sektorów i omiataj je wzrokiem w trakcie wystąpienia.

Jeśli tylko możesz, staraj się przemieszczać na scenie. Mów w jednym miejscu np. 5 minut, potem przejdź kilka metrów w drugą stronę Sali. Stań i mów znowu kilka minut.

Pozwól widzom zadawać Ci pytania, najlepiej na końcu prezentacji aby utrzymać porządek i zmieścić się w czasie. „Po zakończeniu prezentacji będzie czas na sesję pytania – odpowiedzi. Bardzo Państwa proszę o notowanie pytań jakie Wam się nasuną i zadanie ich właśnie wtedy”.

To tyle na dzisiaj. Co masz teraz zrobić z tą wiedzą? Masz dwa wyjścia: albo zastosować ją w praktyce i zacząć tworzyć świetne prezentacje dobrze się przy tym bawiąc albo zapomnieć o tym, co Ci powiedziałem i nadal pocić się przed każdym nawet najbardziej banalnym wystąpieniem.

Pamiętaj o: wciągającym rozpoczęciu, inspirującym zakończeniu. Przygotuj się sumiennie do kolejnej prezentacji, a w trakcie jej wygłaszania bądź otwarty na swoich widzów.