„Czy podczas wystąpienia można się zająknąć? Pytam dlatego, że mam małą wadę wymowy tzw. bloki. Gdy się zdenerwuję to ciężko jest mi się wysłowić. Stąd moje pytanie, czy to duży problem?”

Jeśli nadasz tej sytuacji dużą rangę, to masz problem

Gdy uznasz, że nie zdarzyło się nic wielkiego, problemu nie ma. Jak widzisz, wszystko zależy od Twojego nastawienia.

Zacznijmy od publiczności. Mam nadzieję, że występujesz przed kulturalną widownią, zatem nawet jeśli zdarzy Ci się zająknąć lub nie możesz wymówić jakiegoś słowa to nikt nie będzie się śmiał ani złośliwie komentował. Teraz pora na Ciebie i Twoje myślenie o występie.

Bądź dobrze nastawiona/y do prezentacji

Powiedz sobie: dam radę, poradzę sobie w każdej sytuacji. Nawet gdy coś pójdzie nie tak, nie przejmuj się tym za bardzo. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o to aby mieć wszystko i wszystkich gdzieś. Chodzi o to aby mieć zdrowe, zdystansowane podejście do tego co robimy.

Teraz podam Ci cztery kroki – konkretnie co masz zrobić gdy zająkniesz się albo zabraknie Ci słowa lub nie będziesz mógł go wymówić (z nerwów tak się czasem zdarza – sam tak mam)

1. Nie staraj się na siłę wypowiedzieć danego słowa

Nie podchodź do niego wielokrotnie. Maksymalnie dwie próby. Za każdym razem Twoje szanse na wypowiedzenie feralnego słowa będą odwrotnie proporcjonalne do Twojego zdenerwowania. Postaraj się zmienić konstrukcję zdania tak, aby zastąpić je innym.

2. Zrób kilka sekundy pauzy, weź głęboki wdech i… uśmiechnij się!

Zobaczysz, że poczujesz się lepiej wewnętrznie a na dodatek publiczność zauważy iż mimo trudnej sytuacji stać Cię jeszcze na pogodne zachowanie.

3. Teraz, wykorzystując dobre nastawienie widowni, przyznaj się do wpadki

„Jak państwo widzą gdy się denerwuję mam czasami problem z wysłowieniem się”. Ludzie to zrozumieją. Część z nich była kiedyś w podobnej sytuacji.

4. Poproś audytorium o pomoc

„Mam do Państwa prośbę – jeśli w dalszej części mojej prezentacji zdarzy się podobna sytuacja a ktoś z Was domyśli się, jakie to „trudne” słowo mam na myśli, proszę bez wahania podpowiedzieć mi”.

To wszystko. Ludzie uwielbiają pomagać innym. Jeśli przytrafi ci się kłopot z wypowiedzeniem jakiegoś słowa na pewno ktoś z sali pomoże 😉