8 pomysłów na świetny temat prezentacji

pomysł na prezentacjeOstatnio przeczytałem, po raz drugi książkę Wyznania mówcy Scotta Berkuna.
Jeśli jesteś po lekturze mojego poradnika Nie boję się mówić, to „Wyznania mówcy” na pewno Ci się spodobają. Dlaczego? Bo to również jest rodzaj osobistego poradnika z anegdotami, historiami, przykładami z życia prezentera i co ważne (przynajmniej dla mnie) z poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Nie zamierzam pisać pełnej recenzji książki Berkuna. Zaprezentuję Ci natomiast 8 pomysłów na tytuł prezentacji, zaczerpniętych z tej publikacji. Dokładniej opiszę jeden z przykładów podanych przez Berkuna na to jak stworzyć prezentację na, delikatnie mówiąc, zakręcony temat!

Dlaczego tytuł prezentacji jest tak ważny? Już wyjaśniam…

Większość prezenterów nadaje swoim prezentacjom nudne tytuły. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Być może wychodzą z założenia, że tytuł nie jest ważny a treść. Nic bardziej mylnego! Są przynajmniej dwa powody, dla których warto przyłożyć się do tego etapu tworzenia prezentacji.
Pierwszy: intrygujący temat zainteresuje widzów, którzy nie wiedzą przecież czy Twoje wystąpienie będzie ciekawe. Po przeczytaniu ogłoszenia albo treści slajdu tytułowego pomyślą: „to powinno być interesujące”.
Drugi: ciekawie sformułowany temat pozwoli Tobie w prosty, przyjemny i łatwy sposób stworzyć treść wystąpienia.

Gdy masz już świadomość jakie znaczenie ma dobrze „sprzedany” temat Twojego wystąpienia możemy przejść (w końcu, Robercie!) do obiecanych 8 szablonów tematów. Oto one:

1. Pięć problemów związanych z /wybrana kwestia/ i sposoby ich rozwiązania.
2. Dlaczego /wybrana kwestia/ jest zła i jak na to zaradzić.
3. Błędy, które popełniłem przy /wybrana czynność/ i czego mnie to nauczyło.
4. Najczęściej zadawane pytania i najlepsze odpowiedzi na temat /wybrana kwestia/.
5. Cała prawda o /wybrana kwestia/ i sposoby jej wykorzystania.
6. Ciekawe sztuczki i specjalne triki stosowane przez ekspertów od /wybrana kwestia/.
7. Pięć powodów, dla których odniesiesz sukces w /wybrana kwestia/.
8. Dlaczego /wybrana kwestia/ odmieni na zawsze twoje życie natychmiast i bez żadnych kosztów :)

Dlaczego jedzenie sera pomoże Ci uratować życie?

prezentacja na temat sera?!

Interesujący temat pomoże Ci skoncentrować się na tym, co chcesz powiedzieć nawet jeśli nie masz pewności co do twoich pomysłów.
Weźmy temat „serowy” ze śródtytułu powyżej. Zorganizuj sobie kartkę papieru, długopis i zapisz wszystkie pomysły, nawet te najbardziej odjazdowe. Twoja lista może wyglądać tak:
1. Ser jest smaczny (kto nie lubi sera? skąd mogę dowiedzieć się jaki odsetek ludzi nie je sera?)
2. Ser ma ciekawe i zabawne nazwy (Chevrefin, Mascarpone, Parrano)
3. Ser ma dużo wapnia i innych cennych składników (czy to prawda? a co z tłuszczem?)
4. czy jedzenie sera jest zdrowe? Czy ktoś kiedyś umarł po zjedzeniu sera ?!
5. Dlaczego ser szwajcarski ma dziury?
6. Makaron z serem. Dlaczego jest tak popularny? Czy to sprawka producentów sera?
7. Czy można zamówić ser drogą pocztową? Czy w internecie są sklepy z serami?
8. Czy wszystkie sery są smaczne?
9. Kto wymyślił ser? od kiedy ludzie go jedzą?
itd.

Mając taką wstępną listę pytań/problemów zabierz się do działania. Pogadaj z rodziną, znajomymi co wiedzą na temat sera. Poszperaj w internecie, książkach kucharskich. Rozwiń swoją listę. Dobrze aby znalazło się na niej 12 do 15 pomysłów. Potem ułóż tematy w kolejności od tych, co do których masz pewność, że będą ciekawe (i da je się w ogóle rozwinąć) aż po te najbardziej dziwne, niedokończone i kompletnie zwariowane.

Teraz masz już dobry początek prezentacji. Pozostaje Ci „tylko” znaleźć odpowiedzi/ciekawe rozwinięcia poszczególnych pomysłów. Tak stworzona prezentacja, na każdy, nawet najbardziej szalony temat na pewno zainteresuje widzów!

Pomysły zawarte w tym artykule zaczerpnąłem z książki „Wyznania mówcy” autorstwa Scotta Berkuna. Znajdziesz w niej więcej takich kreatywnych treści. Polecam!

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Nie zamierzam rzucać się na Ciebie, jakby mogło sugerować moje zdjęcie na górze artykułu. To po prostu jedno z ujęć, jakie zrobiliśmy z moim synem, Szymonem podczas „sesji fotograficznej” :) Uznałem je za najciekawsze, nie ma żadnego związku z treścią, no poza tym, że wszyscy w rodzinie lubimy ser i czasami o niego walczymy

– – – – – – – – – – –  – – – – – – – -

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

10 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: