Antystresowe ćwiczenie oddechowe [quick tip video]

Dziś rozpoczynam nowy cykl filmowy o nazwie quick tip video. Będę tu publikować krótkie filmiki – max 2 minuty z poradami dla mówców, ale z poradami z… przymrużeniem oka 🙂 Z resztą co tu dużo gadać. Obejrzyj film:

Tu możesz przeczytać transkrypt nagrania:

– Robercie, rozpoczynam moja przygodę z prezentacjami i bardzo się denerwuję przed każdym wystąpieniem. Czy możesz mi coś poradzić? – pyta Tomek z Wronek.
– Tak Tomku, mogę – odpowiada Robert 🙂

Mam, Tomku dla Ciebie proste oddechowe ćwiczenie antystresowe, możesz je wykonać tuż przed rozpoczęciem prezentacji. Nie wymaga ona ani specjalnych umiejętności, ani miejsca. Możesz je wykonać… przed publicznością! Oto ono:
1. Stań wyprostowany
2. Zamknij oczy
3. Weź głęboki oddech (wdychaj powietrze nosem)
4. Przytrzymaj 2-3 sekundy powietrze
5. Zrób wydech (wypuść powietrze ustami)
Zrób np. serię 10 wdechów mi wydechów.

Bardzo ważne: gdy wdychasz powietrze, rób to przeponą a nie szczytami płuc! Gdy oddychasz przeponą, nabierasz do płuc więcej powietrza – starczy Ci go na dłużej i nie będziesz kończyć zdań na “bezdechu”. Na dodatek Twój głos będzie mocniejszy i pewniejszy.

Jak sprawdzić czy oddychasz prawidłowo?
Podczas wdechu powinien się unosić twój brzuch – to oznacza, że oddychasz przeponą. Gdy unosi się klatka piersiowa to oddychasz tylko płucami. Twój oddech jest krótki, płytki i nerwowy. W takich sytuacjach zapewne braknie Ci powietrza na końcu zdania…

Zrób kilka takich głębokich wdechów tuz przed wystąpieniem a na pewno będziesz spokojniejszy i mniej zestresowany. Rób takie ćwiczenie w każdej stresującej sytuacji: przed egzaminem, rozmową z szefem itd.
Pamiętaj o oddychaniu przeponą!

pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem!

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Jeśli film i artykuł spodobały Ci się, kliknij w “Lubię to”, wtedy Twoi wszyscy znajomi dowiedzą się o tym, że masz dla nich “ciekawe znalezisko w sieci” 🙂
A możę masz własne pomysły na radzenie sobie ze stresem? Wpisz komentarz do tego artykułu
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

4 komentarze

Leave a Reply