Check lista mówcy, czyli co musisz koniecznie sprawdzić przed prezentacją

check lista mówcyDziś rano miałem zawieźć synów do szkoły. Mimo wczesnej pory, w dobrych humorach schodziliśmy po klatce schodowej do garażu (mieszkam w bloku a pod nim są garaże). Wyobraź sobie moje zdziwienie gdy po przekręceniu klucza w zamku i podniesieniu bramy zobaczyłem… puste pomieszczenie. Samochodu w nim nie było!

Przez chwilę stanąłem jak wryty, serce zabiło mi mocniej. Synowie patrzyli z niedowierzaniem to na mnie, to na wnętrze, gdzie zazwyczaj przed ósmą rano stoi nasze auto.
– Ku..a! ukradli! – pomyślałem. – Ale jak ukradli, jak zamek chodzi w porządku, brama nietknięta?! Nie, to niemożliwe!

Dopiero po chwili gdy lekko ochłonąłem zacząłem zastanawiać się czy… na pewno wstawiłem wczoraj samochód do garażu.
– Bartek, skocz przed blok i sprawdź czy tam nie stoi – powiedziałem do jednego z moich bliźniaków.
Po chwili Bartek wrócił z szerokim uśmiechem na twarzy.
– Tata, jest!
Ufffff 🙂

Dlaczego opowiadam Ci tę historię?

Czy kiedyś podczas swojej prezentacji lub tuż przed nią poczułeś się jak ja, gdy “nie znalazłem” swojego auta w garażu? 🙂
Być może okazało się, że Twoje slajdy “gdzieś wcięło” albo zapomniałeś kabelka łączącego rzutnik z laptopem, lub nie zabrałeś materiałów, które powinni otrzymać uczestnicy?
Jeden z moich kolegów zapomniał na prezentację… laptopa! Nie miał już czasu wrócić do domu po sprzęt. Nawet podjął dramatyczną próbę “wynegocjowania” jakiegoś komputera z recepcji hotelu, w którym prowadził szkolenie!
Niestety nie udało się.

Oto lista rzeczy do sprawdzenia przed wystąpieniem lub zabrania ze sobą.
1. Przedłużacz. Jeśli go weźmiesz, w sali na pewno będzie czekał na ciebie najdłuższy przedłużacz świata! Gdy go zapomnisz, akurat okaże się, że go nie ma, a pan, który zajmuje się sprawami technicznymi akurat dzisiaj ma wolne!

2. Markery. Gdy korzystasz z flipchartu zawsze miej je ze sobą. Chyba, że wolisz pisać i rysować hotelowymi, podeschniętymi pisakami. Ich jedyna zaleta jest to, że nie pobrudzisz sobie rąk. Największa wada – to co napiszesz będzie widoczne max do 2 metrów…

3. Taśma klejąca. Ostatnio w Brainiac’u widziałem test samochodu, którego poszczególne elementy nadwozia były połączone taśmą klejącą. Auto spisywało się bez zarzutu. Polecam w każdej sytuacji gdy coś odpadnie lub rozleci się!

4. Nożyczki. Do taśmy.

5. Kilka zapasowych długopisów. Nie wiem kiedy ci ludzie mi to zabierają ze stołu 🙂

6. Wydrukowany konspekt Twojej prezentacji, lub wydruk slajdów. A co będzie jak wysiądzie prąd? Będziesz opowiadać jakie masz plany na najbliższy weekend? Być może są interesujące ale coś mi mówi, że nie porwiesz nimi swojej widowni.

No i przechodzimy do multimedialnej strony Twojego wystąpienia.
Koniecznie przed prezentacją sprawdź:

1. Nagłośnienie. Jeśli masz przemawiać do dużej grupy koniecznie przeczytaj artykuł
Jak mówić przez mikrofon

2. Rzutnik i laptop. Czy w ogóle działają? Jeśli tak to dobrze. Ale mimo to mogą Cię czekać niespodzianki. Oto kilka “wariacji na temat”:
slajdy widać na komputerze ale nie na rzutniku
rzutnik pokazuje slajdy ale na twoim laptopie masz czarny ekran
hotelowy laptop nie chce odtwarzać twojej prezentacji
film w twojej prezentacji chodzi na komputerze ale nie odtwarza go rzutnik
film odtwarza się bez dźwięku

i pewnie jeszcze kilka innych kombinacji, które akurat teraz nie przychodzą mi do głowy.

Nie ze wszystkim dasz sobie radę samodzielnie, dlatego koniecznie na kilkadziesiąt minut przed prezentacją sprawdź wszystko w towarzystwie osoby znającej się na tym, konkretnym sprzęcie do prezentacji.

Jest jednak kilka rzeczy w multimediach, o które możesz zatroszczyć się samodzielnie.
Piszę o tym w artykule jak zabezpieczyć się przed zagubieniem prezentacji

powodzenia!

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply