Co zrobić aby widownia mi zaufała?

pionki-audytoriumZałapanie kontaktu z widownią to najważniejsze zadanie jakie masz do zrobienia. Od tego czy ludzie Cię zaakceptują, zaufają a może nawet polubią, zależą losy Twojej prezentacji. Gdybym miał dać Ci jedną radę,  brzmiałaby ona:

Przemawiaj do ludzkich emocji!

Jeśli dotrzesz do ludzkich emocji: radości,smutku,  żalu, współczucia itd. to Twoja prezentacja zapadnie w pamięć audytorium. Jak zatem osiągnąć ten cel? Na samym wstępie nie odwołuj się do tzw. logicznego myślenia ale właśnie do odczuć widzów. Liczy się zatem nie to co powiesz ale JAK TO POWIESZ i jak się przy tym zachowasz.

Gdy rozpoczynasz przemówienie, słuchacze zaczynają Cię obserwować, oceniać sposób komunikacji wzrokowej, odczytywać Twoją postawę i gesty, mierzyć poziom entuzjazmu do tego co mówisz i energii jaką wkładasz w wystąpienie. Na podstawie sygnałów jakie wysyłasz Ty i Twoje ciało, audytorium ocenia czy może Ci zaufać. A bez zaufania widowni niczego nie osiągniesz.

Na zaufanie widzów wpływają następujące elementy:

1. kontakt wzrokowy
2. postawa i ruchy (mowa ciała)
3. ubiór i wygląd
4. uśmiech
5. głos
6. słowa i pauzy

Aby Twój przekaz był spójny (współgrały w nim treść i forma) musisz pracować nad wszystkimi elementami wymienionymi powyżej.

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply