Czarny slajd – jasny punkt Twojej prezentacji cz.1

Chcesz aby Twoja prezentacja wyróżniła się spośród innych? Używaj czarnych slajdów!

Co to jest czarny slajd? To specjalnie przygotowany w prezentacji multimedialnej w Power Pontcie slajd, cały czarny, bez treści, bez żadnych dodatków. Nie chodzi o wygaszenie na chwilę rzutnika, korzystając z przycisku na prezenterze. Przez tę funkcję nie uzyskamy odpowiedniego efektu – po włączeniu obrazu wyświetli się nam poprzedni slajd a nam chodzi o to aby płynnie przejść do kolejnego „ekranu”.

Po co mam korzystać z czarnych slajdów? Powinieneś to robić z trzech powodów.

Często zdarza się, że slajdy zastępują właściwą prezentację. Szczególnie w biznesie, prezentacjach handlowych, prelegenci zasypują widzów slajdami z danymi, wykresami, zestawieniami. Pomyśl, ile jesteś w stanie zapamiętać po 30 – 40 slajdach napakowanych danymi? Bez komentarza.

Może w takim razie coś zmienić w naszej prezentacji? Nie namawiam Cię do rezygnacji z Power Pointa. Sam lubię ten program. Daje on ogromne możliwości. Tylko nie nadużywajmy go! Na pewno większość danych można przygotować w formie drukowanej i rozdać je pod koniec prezentacji. Czemu pod koniec? Bo jak puścisz po sali materiały to po pierwsze zrobi się zamieszanie, gdy ludzie będą sobie przekazywać kartki. Po drugie będą przeglądać dane, zamiast Ciebie słuchać! Omawiając jakieś zagadnienie, powiedz widzom, że szczegółowe zestawienia dostaną na koniec prezentacji i już.

Skoro udało nam się wyrzucić 70 procent materiału ze slajdów, możemy „zaszaleć” i skoncentrować się na Tobie i Twoim przekazie a nie na cyferkach i wykresach. Aby Twoje wystąpienie zmieniło się w niezapomnianą, wyróżniającą się prezentację, potrzebujesz m.in. czarnych slajdów.

O tym jak z nich korzystać w kolejnym artykule.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: