Czy mogę się zająknąć podczas prezentacji

Dziś kilka słów o zmianie sposobu myślenia na temat prezentacji. Co jest tragedią a nad czym nie należy za dużo myśleć, żeby nie powiedzieć brzydko “ol..ć to!”
Wszystko zależy od Ciebie. Tłumaczę to właśnie w tym nagraniu:

Jeśli film będzie się zawieszał, wciśnij pauzę i wróć do oglądania za kilka minut.

Transkrypt nagrania możesz przeczytać poniżej:

W tym filmie odpowiadam na pytanie jednego z czytelników mojego bloga. Brzmi ono następująco:
“Robercie, czy podczas wystąpienia można się zająknąć? Pytam dlatego, że mam małą wadę wymowy tzw. bloki. Gdy się zdenerwuję to ciężko jest mi się wysłowić. Stąd moje pytanie, czy to duży problem?”

Moja odpowiedź:
Czy będzie to duży problem zależy od Ciebie. Jeśli nadasz tej sytuacji dużą rangę to masz problem, gdy uznasz, że nie zdarzyło się nic wielkiego, masz mały problem albo wcale. Jak widzisz, wszystko zależy od Twojego nastawienia do prezentacji, siebie i publiczności.
Zacznijmy od publiczności – mam nadzieję, że występujesz przed kulturalną widownią, zatem nawet jeśli zdarzy Ci się zająknąć lub nie możesz wymówić jakiegoś słowa to nikt nie będzie się śmiał ani złośliwie komentował. Gdy masz do czynienia z chamską widownia to nie masz wpływu na jej chamskie zachowanie zatem polecam zachowanie z pierwszego akapitu tego artykułu czyli… olać to! Wiem, że to fatalne określenie ale akurat pasuje…

Teraz pora na Ciebie i Twoje myślenie o występie. Musisz być dobrze nastawiona/y do prezentacji. Powiedz sobie: dam radę, poradzę sobie w każdej sytuacji. Ja tak robię i nawet gdy coś pójdzie nie tak, nie przejmuję się tym za bardzo. Rób tak samo. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o to aby mieć wszystko i wszystkich gdzieś! Chodzi o to aby mieć zdrowe, zdystansowane podejście do tego co robimy.

Teraz podam Ci 4 kroki – konkretnie co masz zrobić gdy zająkniesz się albo zabraknie Ci słowa lub nie będziesz mógł go wymówić (z nerwów tak się czasem zdarza – sam tak mam)

Krok nr 1.
Nie staraj się na siłę wypowiedzieć dany wyraz, nie podchodź do niego trzeci, piąty, dziesiąty raz. To nie ma sensu, bo z każdym razem Twoje zdenerwowanie będzie coraz większe a szanse na wymówienie słowa coraz mniejsze. Spróbuj zmienić konstrukcję zdania albo zastąpić wyraz innym.

Krok 2.
Zrób kilka sekund pauzy, weź głęboki wdech i… uśmiechnij się! Zobaczysz, że poczujesz się lepiej wewnętrznie (uśmiechając się) a na dodatek publiczność zauważ, że mimo trudnej sytuacji stać Cię jeszcze na pogodne zachowanie. Ludzie to docenią.

Krok 3.
Po uśmiechu, wykorzystując dobre nastawienie widowni, powiedz o swoim zdenerwowaniu:
“Jak państwo widzą gdy się denerwuję mam czasami problem z wysłowieniem się”. Ludzie to zrozumieją. część z nich była kiedyś w podobnej sytuacji.

Krok 4.
Poproś natychmiast audytorium o “pomoc”. Jak? Masz gotowe zdanie:
“Mam do Państwa prośbę – jeśli w dalszej części mojej prezentacji zdarzy się podobna sytuacja a ktoś z Was domyśli się, jakie to trudne słowo mam na myśli, proszę bez wahania podpowiedzieć mi”.

To wszystko. Ludzie uwielbiają pomagać innym bo wtedy czują się lepiej. A w tym przypadku pomoc nic nie kosztuje 🙂

Pozdrawiam
Robert
PS. jeśli masz do mnie pytania związane w wystąpieniami publicznymi, możesz mi je zadać poprzez specjalny formularz jaki przygotowałem. najpierw na prawym pasku mojego bloga kliknij w moje zdjęcie pod napisem “Zapytaj Roberta”. Zostaniesz przeniesiona na stronę z formularzem. napisz swoje pytanie i kliknij “wyślij”. Trafi ono na mój adres mailowy.
Możesz napisać do mnie na maila bezpośrednio:
rwazynskiMAUPAgmail.com 🙂
Postaram się raz na dwa tygodnie nagrywać film z odpowiedziami na Wasze pytania.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Jeśli film/artykuł spodobały Ci się, kliknij “Lubię to” na górze strony. Będę bardzo wdzięczny za każdy pozostawiony na moim blogu komentarz.
Koniecznie odwiedź mój kanał You Tube! Znajdziesz go klikając w ikonkę YT na górze strony, po prawej stronie.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

10 komentarzy

Leave a Reply