Czy te oczy mogą kłamać, czyli o kontakcie wzrokowym z widownią

Czy przypominasz sobie, z czasów szkolnych, kolegę z klasy, nazwijmy go Marian, który recytując wiersz wpatrywał sie w sufit? Czy pamiętasz jak to „głupio” wyglądało? No, wtedy może nie, ale po latach TAK!

Teraz powiedzielibyśmy, że Marian, nie utrzymywał kontaktu wzrokowego z audytorium. Tak, tak, grupa 30 rozwrzeszczanych 9-latków to też audytorium!

Zatem nie bądź Marianem, spójrz na ludzi, którzy Cie słuchają a zobaczysz, że wielu z nich trzyma za Ciebie kciuki.

Ludzie chcą abyś dobrze wypadł. Chcą abyś poprowadził jedną z najlepszych prezentacji w Twoim życiu. Wiesz dlaczego? Bo oni uczestniczą w tej prezentacji i chcą mieć z niej dla siebie. Chcą usłyszeć coś, co pomoże im rozwiązać problemem i liczą na Twoją pomoc.

Ale wróćmy do zagadnienia „kontakt wzrokowy”. Jak rozmawiasz z kimś bliskim, przekazujesz mu ważne informacje (np. mówisz „kocham Cię”) czy patrzysz w sufit lub w podłogę? Nie! Wiesz, że mówiąc szczerze ważne rzeczy nie możesz patrzeć na swoje sznurowadła. Patrzysz swojej ukochanej w oczy.

To samo zrób podczas wystąpienia (tylko nie mów kocham Was). Przenoś wzrok z jednej osoby na drugą. Obejmuj wzrokiem całą salę.

Niech każdy z uczestników ma wrażenie, że mówisz właśnie do niego.

Mówiąc, zatrzymaj na chwilę wzrok na jednej osobie, mów tylko do niej. Poczekaj aż skinie głową  a potem przenieś wzrok na inną osobę i tak dalej.

Mówiąc najważniejszy fragment prezentacji, podejdź do jednej, wybranej osoby. Niech pomyśli, że tę najważniejszą wiadomość przekazujesz tylko jej.

Potrenuj tę technikę podczas jednej z najbliższych prezentacji. Pamiętaj, kontakt wzrokowy to potężne narzędzie jakim dysponujesz.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: