Dobry kontakt wzrokowy dzięki technice ZPM

kontakt wzrokowyPatrz zawsze na audytorium! To podstawowa zasada, która powinieneś się kierować przemawiając do ludzi. Początkujący mówcy mają kłopot z nawiązaniem kontaktu wzrokowego z audytorium. Dobrze to rozumiem, bo sam, na początku pracy jako prezenter stanąłem przed tym problemem.
Wiedziałem jednak, że bez dobrego kontaktu wzrokowego moja prezentacja nie trafi do widzów. Kto bowiem zaufa facetowi, który mówiąc o zaletach podręczników (pracuję w wydawnictwie edukacyjnym) będzie patrzeć gdzieś w bok albo w najlepszym przypadku na kartkę z notatkami albo ekran, na którym wyświetlają się slajdy?

Dlatego mam dziś dla Ciebie kilka prostych porad, dzięki którym spojrzysz bez obaw w „oczy węża”, przepraszam swoich słuchaczy :)


Pierwsza rada: wybierz sobie na sali 2-3 osoby, które wydają Ci się sympatyczne i mów do nich.
Druga rada: gdy dzięki pozytywnemu kontaktowi z pierwszymi osobami, poczujesz się pewniej, zacznij krążyć wzrokiem po całej sali, powoli od lewej do prawej, na przykład wzdłuż wyobrażonej litery M albo Z.
Trzecia rada: jeśli nie czujesz się na tyle pewnie aby patrzeć na ludzi siedzących przed Tobą, możesz patrzeć na dalsze rzędy ale tuz nad czubkami głów. Zalety tego rozwiązania? Ty nie patrzysz ludziom w oczy a oni myślą, że tak!

Na zakończenie wyjaśnię technikę ZPM, która umożliwi Ci nawiązanie kontaktu wzrokowego z widownią gdy korzystasz z konspektu lub notatek.
Nie do przyjęcia jest sytuacja, gdy czytasz swoje wystąpienie. O tym zapomnij! Ale oczywiście możesz od czasu do czasu spojrzeć w notatki i do tego użyjemy prostej techniki ZPM. Jest tak banalna, że aż nie wiem jak o niej napisać…

Z – zerknij na konspekt aby przypomnieć sobie co masz powiedzieć.
P – podnieś oczy znad kartki papieru i spójrz na widownię
M – mów i w tym czasie patrz na słuchaczy aż do ponownego skorzystania z notatek.

Proste? Banalnie proste!

Swoją drogą, takie enigmatyczne skrótowce plus słowo takie jak: system, formuła, przepis, technika fajnie sprzedają się marketingowo, prawda?
W końcu jesteś na końcu artykułu zatem tytuł musiał Cię zaintrygować! :)

pozdrawiam
PS1. Jeśli artykuł Ci się spodobał kliknij, proszę w ikonkę FaceBooka „Lubię to”.
PS2. Technikę ZPM zaczerpnąłem z książki Petera Heigla „30 minut aby zostać dobrym mówcą”

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: