Gdy brakuje Ci pewności

W tym artykule znajdziesz sprawdzony sposób na to, by pokonać strach i osiągnąć swoje cele.

Prawie u każdego z nas w pewnym momencie życia może pojawić się brak pewności. Pewności co do siebie samego: „czy jestem wystarczająco dobry aby…”, „czy dobrze zrobiłam podejmując decyzję o…” oraz co do swojego życia: „czy przebiega ono tak jak powinno?” „A może trzeba było skorzystać z jakiejś okazji, podjąć inną decyzję”. „Zaryzykować? A może właśnie nie ryzykować?” „Gdzie byłabym gdyby….”

To normalne i nie przejmuj się tym. Kiedyś myślałem, że jestem w zdecydowanej mniejszości, która ciągle ma 100 pytań do siebie i skłonność do „rozkminiania” przeróżnych sytuacji. W 1992 roku zadawałem sobie pytanie: „Czy dam sobie radę jako reporter radiowy?” a kilka lat później w głowie pojawiły się wątpliwości: „Czy jestem gotowy aby zarządzać całą redakcją gazety i mieć pod sobą kilkanaście osób?” a w 2009 roku nurtowało mnie: „Czy ktoś będzie chciał czytać mój blog, który właśnie zakładałem i czy uzna moje porady za wartościowe?” A  chwilę później, gdy pisałem książkę „Nie boję się mówić”, wewnętrzny głos mówił:, „Czy się nie zbłaźnię? Przecież książki piszą wielkie autorytety, a ja to kim jestem, aby mnie ktoś czytał?” A teraz, AD 2016, przed każdym szkoleniem mam noc z głowy, bo zastanawiam się, czy uczestnicy będą zadowoleni? Czy dam im to, czego oczekują? A może nie jestem wystarczająco dobrze przygotowany? Itd.  Nie wspominam już o momencie gdy rzuciłem pracę na etacie i zacząłem działać na własny rachunek 😉

Teraz wiem, że

każdy człowiek, któremu zależy i który ma w sobie odrobinę dystansu do siebie i nieco krytycyzmu, przeżywa chwile braku pewności siebie.

Jak jest rada?

Przyjąć to do wiadomości i… nie dać się przytłoczyć strachowi, wątpliwościom i niepewności. Walczyć z nimi podejmując kolejne wyzwania, cały czas pamiętając o kilku zasadach, dzięki którym łatwiej będzie Ci pozbyć się tych negatywnych uczuć.

Gdy w jakimś momencie życia czujesz się niepewnie, podążaj zgodnie z tymi kilkoma krokami, które opisuję poniżej:

Szczera ocena siebie i swojej obecnej sytuacji

Dopóki nie masz samoświadomości kim jesteś, jakie są Twoje mocne i słabe strony, dokąd zmierzasz, co chcesz robić w życiu i jaki jest Twój cel oraz nagroda, uczucie niepewności będzie Ci towarzyszyć. Zastanów się nad swoimi priorytetami, pomyśl nad tym, co jest dla Ciebie ważne. Postaraj się określić swój najważniejszy cel i zrób pierwszy krok ku realizacji. Niech to będzie krok, którego jesteś pewny, wiesz, że zbliży Cię do osiągnięcia Twojego celu. Nawet jeśli kolejne kroki będą dla Ciebie jeszcze tajemnicą, po wykonaniu pierwszego powinna pojawić się pewność co do kolejnych.

Odwaga by działać

Odwaga pozwoli Ci iść w kierunku nakreślonych celów nawet jeśli towarzyszy Ci strach. Pokonując go poczujesz się znacznie pewniej. Wykonując działania, których wcześniej się obwiałaś a na dodatek osiągając pierwsze sukcesy poczujesz, że wszystko jest możliwe.

Przykład: Męczysz się w pracy, która nie przynosi Ci satysfakcji. Pracujesz już kilka lat w firmie, gdzie „miałeś zahaczyć się na chwilę”. Życie mija a TY masz nieodparte wrażenie, że stoisz w miejscu. Masz jakąś pasję, jakiś pomysł by robić coś innego ale zawsze „coś staje na przeszkodzie”. Co masz zrobić? Przez pewien czas zasuwać na dwa etaty, najprawdopodobniej. Pierwszy to ta nudna, demotywująca robota, a drugi to rozwijanie swojej pasji, uczenie się, ciągły rozwój i szykowanie sobie miejsca, gdzie spędzisz resztę swojego życia zawodowego. Na to poświęcisz popołudnia, może zarwiesz część nocy a już na pewno weekendy. Przyjdzie taki moment, gdy powiesz: „odchodzę i zaczynam robić to, co mnie kręci”. Dojście do tego momentu to będzie ciężka robota, dlatego tak ważna jest…

Motywacja by nie odpuszczać

Musisz znaleźć swoje „DLACZEGO? „Dlaczego chcę to robić? Jaka jest stawka? Zastanów się, co Cię motywuje do działania. A to mogą być różne rzeczy, na kilku poziomach potrzeb człowieka. Jak określić swoje „dlaczego” wyjaśni Ci bardzo dobrze film Mateusz Grzesiaka.

Oceniaj swoje postępy i nagradzaj się za sukcesy

Nagroda ma ogromne znaczenie dla Twojej pewności siebie ponieważ świętowanie sukcesów tworzy związek pomiędzy działaniem a pozytywnymi uczuciami np. dumy z siebie. To z kolei podtrzymuje naszą motywację do podążania dalej. Nie rezygnuj z tego kroku!

Przykład: Gdy napisałem książkę i byłem zapraszany do mediów na wywiady, cały czas gdzieś w głowie kołatała mi myśl: czy aby na pewno dam sobie radę i czy dobrze wypadnę, czy kogoś to zainteresuje? A może będę gadać jakieś bzdury i banały? Gdy przyjechałem po jednym z wywiadów radiowych do domu rodziców, mój tata był już  wtedy bardzo słaby i właściwie nie wstawał z łóżka. Gdy podszedłem do niego i się przywitałem, zobaczyłem jak bardzo jest ze mnie dumny. Chwilkę rozmawialiśmy. To był niezapomniany moment…

Potem, ilekroć pojawiały się u mnie wątpliwości co do mojej wartości, wracałem wspomnieniami do tamtej chwili. Od razu robiło mi się cieplej na sercu i wracał spokój. Wiesz, w Twoim życiu spotkasz różnych ludzi i usłyszysz różne słowa na swój temat, czasem mało pochlebne. Warto mieć wtedy takie „miejsce w głowie”, do którego wrócisz i podładujesz akumulator swojej oceny. Dla mnie to są m.in. te chwile z dumnymi ze mnie rodzicami.

Ciągle rozwijaj się

Działając się i ucząc zdobywasz coraz to nowe umiejętności i kompetencje. Twoja pewność siebie cały czas będzie, w związku z tym, rosnąć. Znasz to uczucie, gdy coś zrobiłeś raz, jesteś o wiele pewniejszy, że uda się przy kolejnym podejściu.

Przykład: Kiedy zaczynałem pracę w wydawnictwie, strasznie się denerwowałem przed każdą prezentacją. Po kolejnych wystąpieniach byłem coraz spokojniejszy, pewniejszy swoich umiejętności. Czułem, że po prostu dam sobie radę. Mówienie do kilkudziesięciu osób stawało się dla mnie coraz bardziej naturalne. Po kilku latach i kilkuset wygłoszonych prezentacjach uczucie stresu zupełnie mnie opuściło. Oczywiście cały czas się uczyłem: czytałem książki, chodziłem na szkolenia, zdobywałem również nową wiedzą co do produktów, które prezentowałem. To wszystko złożyło się na moją pewność podczas prezentacji.

Pewność raz na zawsze?

Oczywiście, że nie. Cały czas poruszamy się po amplitudzie i po wzlotach trudniejsze momenty są naturalną koleją rzeczy. To banał.

Jeśli osiągnąłeś jakiś cel i Twoja pewność siebie kwitnie, gratuluję! Może już w takim razie pora rozejrzeć się za kolejnym, jeszcze większym wyzwaniem? Przecież pewność siebie budujemy wychodząc poza naszą strefą komfortu, czyli robiąc to, czego się obawiamy. Czy jest lepszy sposób na to, by się sprawdzić?!

A Ty jakie masz cele do realizacji i co Cię przed nimi powstrzymuje: lenistwo, strach, może wygodnictwo a może jeszcze coś innego?

 

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

4 komentarze

Leave a Reply