Siła gestów czyli o mowie ciała

mowa-cialaPewnego razu podczas prezentacji, jedna z uczestniczek zadała mi pytanie, na które nie znałem odpowiedzi. Zacząłem mówić bardzo oględnie szukając okazji do „ucieczki” od niewygodnego pytania.

Musiałem to robić bardzo niezręcznie bo uczestnicy prezentacji a było ich ponad czterdzieścioro, zaczęli się delikatnie uśmiechać. Po ich twarzach widziałem, że nie wierzą w to co mówię. Kończąc odpowiedź zwróciłem uwagę na fakt, że moje ręce obejmują ciało, w takim obronnym geście jaki robimy, gdy nas na przykład boli brzuch. Zrobiłem to bezwiednie.

Wtedy przed oczami stanął mi slajd ze szkolenia jakie przechodziłem „kiedyś tam”. Ten gest jaki wykonałem był typowym gestem zamkniętym jaki robimy kiedy nie jesteśmy szczerzy, kiedy przeżywamy stres. To gest obronny. Na fotografii powyżej gest ten jest mocno przerysowany.

Znając mowę ciała powinieneś wykorzystać ją podczas swojego wystąpienia. Kluczem do sukcesu w prezentacjach jest spójność wypowiedzi. Właściwe połączenie sygnałów werbalnych – tego co mówisz z niewerbalnymi – językiem ciała.

Oto kilka przykładów gestów jakie możesz wykonywać podczas prezentacji:

Na początek uwaga: bądź ostrożny jeśli chodzi o ingerencję w swój naturalny styl gestykulacji. Zbyt duże zmiany spowodują, że będziesz wyglądał niezgrabnie i czuł się nieswojo. Rób wszystko z umiarem i nigdy wbrew sobie. Jeśli jakiś gest nie pasuje Ci, nie stosuj go na siłę.

Dłoń otwarta i odwrócona do góry oznacza otwartość i uczciwość. To tak jakbyś mówił: „pozwól, że będę z Tobą szczery”. Przez ćwiczenie gestów otwartej dłoni w porozumiewaniu się z innymi będziemy wydawali się bardziej wiarygodni. Co ciekawe, kiedy używanie gestów otwartej dłoni staje się naszym zwyczajem, maleje nasza skłonność do mówienia nieprawdy!

Dłoń otwarta i zwrócona ku dołowi oznacza autorytet. Osoba używająca ten gest czuje swój autorytet i moc wpływania na innych.

Nie wskazuj palcem! Stanowczo odradzam natomiast stosowania gestu zamkniętej dłoni z wyciągniętym placem wskazującym w stronę audytorium. To jeden z bardziej irytujących słuchaczy gestów. Jeśli już musisz wskazać na kogoś lub na coś w trakcie mówienia, zrób to gestem otwartej dłoni. Gest ten możesz natomiast zastosować gdy zamierzasz powiedzieć coś bardzo ważnego (pisałem o tym w poprzednim artykule)

Jednym z moich ulubionych gestów to gest otwartych ramion i dłoni. Sięgam po niego w momentach gdy zadaję pytania i oczekuję na nie odpowiedzi. Dodatkowo, po zadaniu pytania, robię pół kroku w tył w geście wycofania.

Rozkładając delikatnie ręce i pokazując otwarte dłonie, daję mojej publiczności sygnał: „Zobaczcie, w moim pytaniu nie ma żadnych, ukrytych podtekstów. Nie mam złych intencji”. Sygnał ten wzmacnia moje cofnięcie się: „zobaczcie oddaje wam pole, proszę odpowiadajcie”.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: