Jak mówić przez mikrofon

mikrofon_smallPrzy większym audytorium (powyżej 50 osób) wskazane jest abyś mówił przez mikrofon. Nawet jeśli tego nie lubisz, zrób to dla swojego gardła. Mówienie bez mikrofonu do  kilkudziesięciu rozgadanych osób to nie lada wyzwanie. Przekonałem się o tym wiele razy. Drugim powodem za używaniem mikrofonu jest… władza! Naprawdę, jak mówisz przez mikrofon, czujesz, że zdecydowania „górujesz” siłą przebicia nad tłumem! wtedy żadne rozgadane audytorium nie będzie Ci straszne.

Mimo tych zalet wzmocnienia głosu, przyznam Ci się, że nie przepadam za mówieniem do mikrofonu… Mam jednak dla Ciebie praktyczne rozwiązania problemów jakie mogą pojawić się przy korzystaniu  z tego urządzenia.

Korzystam z tego wsparcia technicznego dość rzadko. Głównie pracuję z grupami do 50 osób zatem nie potrzebuję mikrofonu. Poza tym dekoncentruje się gdy w jednej ręce mam mikrofon a w drugiej prezenter (urządzenie do zdalnego przewijania slajdów). Przy obu zajętych rekach nie mogę ekspresyjnie czyli tak jak to lubię, gestykulować.

Mam dla Ciebie kilka rad, które powinny Ci pomóc w obłaskawieniu tego narzędzia:

1. Koniecznie przed początkiem przemówienia zrób próbę techniczną – sprawdź przede wszystkim czy wszystko działa: jak głośno ustawione są głośniki (ostatnio w Bydgoszczy, gdy prowadziłem spotkanie dla ponad 100 osób, głośniki tak były ustawione, że fala dźwiękowa po wymówieniu przeze mnie „Witam Państwa”, zdmuchnęłaby osoby siedzące w pierwszym rzędzie.

2. Gdy na mikrofonie nie ma gąbki wyciszającej – mów z odległości 15-20 cm. dlaczego? Bo ludzie będą słyszeć bardzo nieprzyjemne „prychanie” a nawet to jak nabierasz powietrze. To naprawdę bardzo irytujące dla słuchaczy. Ty tez będziesz słyszeć, że brzmisz nienaturalnie a to będzie miało wpływ na stan Twoich nerwów…

3. Gdy na mikrofonie jest taka gąbka, możesz go przyłożyć dosłownie do ust choć to nie najlepiej wygląda, więc staraj się mieć zawsze oddalony mikrofon o kilka centymetrów.

4. Nie wchodź przez głośniki z włączonym mikrofonem bo nastąpi sprzężenie czyli mega-nieprzyjemny hałas! To samo dotyczy gdy głośniki zamontowane są w suficie (w części sal konferencyjnych tak jest) zatem koniecznie zapytaj organizatorów konferencji, pracowników hotelu gdzie najlepiej stać.

5. Gdy prowadzicie szkolenie w duecie, skontrolujcie koniecznie czy poziom głośności obu mikrofonów jest taki sam. To wypada nieprofesjonalnie gdy jedna osoba dosłownie „ryczy” a drugą ledwo słychać. Publiczności jest ciężko skoncentrować się i przestawiać wielokrotnie na zróżnicowany, pod względem decybeli, odbiór.

6. Mimo sprawdzenia wszystkiego, na samym początku wystąpienia zapytaj słuchaczy, czy dobrze Cie słychać, czy nie jest za głośno i ewentualnie dostosuj się do życzeń audytorium.

To kilka praktycznych rozwiazań a propos pracy z mikrofonem. Zastosuj je a mówienie  przez mikrofon stanie się dla Ciebie przyjemniejsze no i bardziej skuteczne.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

4 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: