Jak radzić sobie z tremą w czasie wystąpienia

Z tego artykułu dowiesz się jak opanować tremę podczas wystąpienia.

1. przejdź do swojego miejsca krokiem pewnym, zdecydowanym
2. wyprostuj się
3. nie zaczynaj mówić od razu, policz w myślach do trzech
4. uśmiechnij się (łatwo powiedzieć :-)

Skoncentruj się na widowni, nie na sobie. Nie myśl o sobie za dużo, nie wsłuchuj się w swój głos. Kieruj swą uwagę na widownię. Wybierz sobie jedną osobę, do której będziesz mówić, potem kolejną itd. Pamiętaj o kontakcie wzrokowym ze słuchaczami. Załóż, że są do Ciebie przyjaźnie nastawieni. To pomaga. Tym bardziej, że według badań aż 98 proc. widowni jest przekonana, że mówcy pójdzie bardzo dobrze!

Nie mów o swoim zdenerwowaniu i stresie. Oczywiście możesz to zrobić jeśli da Ci to ulgę. Czasami tak jest, że gdy wyrzucimy z siebie emocje to nam pomaga. Sprawdź czy u Ciebie to zadziała. Pamiętaj o tym, że zewnętrzne objawy Twojego zdenerwowania nie są tak bardzo widoczne jak myślisz. Czy po wystąpieniu zdarzyło Ci się, że współpracownicy powiedzieli: – Ty masz nerwy! W ogólne nie wyglądałeś na zdenerwowanego! Myślisz, że chcieli być dla Ciebie mili? Nie. Po prostu nie zauważyli żadnych oznak stresu. Jaki można wyciągnąć z tego wniosek? To, że dopadła Cie trema, niekoniecznie musi być widoczne dla innych. Unikaj zatem błędnego koła: denerwuję się – myślę o tym, że się denerwuję – wtedy denerwuję się jeszcze bardziej.

Zamień negatywny stres na pozytywne podekscytowanie. Dobrze wykorzystuj reakcję Twojego organizmu. Własne przerażenie zamień na pozytywną energię. Nie mów „boję się” ale „jestem podekscytowany”! Tak naprawdę są to takie same doznania, różnią się jedynie okolicznościami w jakich je przeżywamy. Przed wystąpieniem publicznym czujesz strach a przed jazdą kolejką w wesołym miasteczku podekscytowanie. Jakie to ma znaczenie dla Ciebie jako mówcy? Tuż przed lub w trakcie przemawiania przywołaj pozytywne okoliczności gdy czułeś to samo!

Nie kracz. Nie mów do siebie: jestem beznadziejny, co ja tutaj robię, to będzie klapa itp. To jak z samospełniającym się proroctwem, będzie tak jak myślisz. Zatem myśl pozytywnie: jestem doskonały, to będzie super przemówienie, to dla mnie ogromna szansa!

Wystąpienia publiczne rządzą się swoimi prawami. Nawet jak jakaś przedstawiona przeze mnie metoda na pierwszy rzut oka wydała Ci się nie do zastosowania, proszę Cię wypróbuj ją. Może okaże się skuteczna?

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: