Jak utrzymać uwagę widowni

crowd_eyes_smallDziś chciałbym zaprezentować Ci kilka sposobów na utrzymanie uwagi widowni przez całą prezentację.

Widownia najbardziej skoncentrowana jest na początku i pod koniec prezentacji, zatem najważniejsze treści podawaj zawsze w pierwszych i powtarzaj w ostatnich minutach Twojego wystąpienia.

Tak naprawdę walka o utrzymanie uwagi audytorium rozpoczyna się około dwudziestej minuty wystąpienia. Obserwuj wtedy słuchaczy. Jeśli zobaczysz na twarzach lub w zachowaniu objawy znudzenia (ziewanie, rozglądanie się po sali, patrzenie w okno, rozmowy), reaguj. Poniżej przedstawiam kilka przetestowanych przeze mnie metod.

Sposób pierwszy – przesadź uczestników.
Zaproponuj słuchaczom aby przed wykonaniem np. kolejnego ćwiczenia przesiedli się. Stworzenie nowych grup zawsze dyscyplinuje uczestników szkolenia.

Sposób drugi – zaproponuj dwuminutową przerwę
… ale bez wychodzenia z sali. W tym czasie otwórz okno, przejdź szybkim krokiem po sali i zarządź powrót do pracy.

Sposób trzeci – zrób mini konkurs.
Zadaj proste pytanie związane z wiadomościami jakie przekazywałeś przed przerwą. Kto jako pierwszy odpowie prawidłowo dostaje drobny upominek (firmowy długopis, notes).

Sposób czwarty – opowiedz historię.
Nie dowcip a historię! Może ona dotyczyć jakiejś sytuacji z prowadzonego niedawno szkolenia. Miej zawsze przygotowane historie. Dobra historia zastąpi kilka slajdów. Poza tym pamiętaj: Ludzie uwielbiają historie a jak będziesz je dobrze opowiadać, będą zachwyceni Twoim wystąpieniem.

Sposób piąty – zadawaj pytania.
Rób to cały czas od momentu gdy goście wchodzą do sali i w trakcie wystąpienia. Gdy wielokrotnie zadajesz grupie pytania zmuszasz ją do uwagi. Poza tym prezentacja w formie dialogu (o ile to możliwe) sprawi, że grupa będzie zaangażowana, czas szybciej zleci i stworzy się miła, twórcza atmosfera. To jest bardzo ważne dla końcowego wrażenia
publiczności.

Zastosuj te sposoby na utrzymanie uwagi widowni a zapewniam Cię, że się  sprawdzą. Już niedługo przekonasz się, że „kontrolowana” prezentacja publiczna może być przyjemnością.

To miłe mieć kontrolę nad grupą, prawda? Dzięki poznanym dziś metodom, będziesz ją mieć!

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: