Jak zabezpieczyć się przed “zagubieniem” prezentacji

_laptop_at_meeting_tableCzy wyobrażasz sobie siebie stojącego przed audytorium i nagle okazuje się, że Twoja prezentacja w power pointcie gdzie się “zapodziała”? Co zrobić? Jak powiedzieć tym ludziom, że nic dla nich nie masz? Przecież oni “zjedzą mnie żywcem” – myślisz.

Dziś powiem Ci jak maksymalnie skutecznie zabezpieczyć się właśnie przed takimi sytuacjami. Kilka tygodni temu prowadziłem wykład w Klubie Ludzi Sukcesu w Warszawie, na Żoliborzu. Na miejsce szkolenia jechałem kilka godzin ( z Chojnic to nieco ponad 300 kilometrów) zatem nie było mowy aby mógł “za pięć dwunasta” wpaść do domu i wgrać na laptopa np. “zapomniane slajdy”. Wszystko musiałem przygotować dużo wcześniej i to na dodatek w kilku kopiach, ale od początku…

Na spotkanie przygotowałem prezentacje w Power Pointcie i to  w dwóch wersjach – pierwsza w najnowszym PP w formacie pptx oraz w starszej wersji ppt. Dlaczego tak zrobiłem? Bo mój laptop ma najnowszego Office’a i czyta wszystkie rozszerzenia power pointa, stąd wersja pptx. Musiałem jednak się zabezpieczyć na wypadek awarii mojego komputera i u organizatorów szkolenia “zamówiłem” drugi laptop, rezerwowy. Nie miałem pewności jakie jest na nim oprogramowanie zatem przygotowałem też “starszą” wersję programu ppt na pendriv’e.

Poza awaryjnym laptopem poprosiłem też o przygotowanie rezerwowego rzutnika na wypadek “strajku” mojego, prywatnego. Gdyby jednak doszło do kompletnej tragedii – awarii obu zestawów multimedialnych miałem wydrukowany konspekt przemówienia. Mógłbym skorzystać z takiej formy ściągawki.
Na szczęście wszystko zadziałało jak trzeba.

Moja rada – bądź zawsze przygotowany na najgorsze a prawdopodobnie najgorsze… nie nastąpi!

To tak jak z jazdą samochodem na umówione spotkanie w odległej miejscowości. Jak wyjedziesz wcześniej, uwzględniając wszystkie nieprzewidziane sytuacje i dodając jeszcze 15 minut, to możesz z 99-procentowym prawdopodobieństwem założyć, że nic się nie zdarzy i  będziesz na miejscu duuużo wcześniej. W sytuacji gdy wyjedziesz na ostatnią chwilę, “na styk”, okaże się, że na 100 % coś uniemożliwi Ci dotarcie na czas.

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

3 komentarze

Leave a Reply