Kiedy odpowiadać na pytania

znaki_zapytania_miniDziś kilka słów o odpowiadaniu na pytania w czasie wystąpienia. Wiem, ze boisz się tej części prezentacji, dlatego będę w tym blogu od czasu do czasu wracał do tego tematu. Niestety, (na razie „niestety” ale za jakiś czas „na szczęście”) żadna prezentacja nie powinna obyć się bez sesji pytania – odpowiedzi. Dlaczego? Bo jeśli widzowie zadają Ci pytania, oznacza to, że są zainteresowani tematem, o którym mówisz.

Poza tym, moim zdaniem, rozmowa z widownią to podstawa. Nie czekajmy na pytania od niej ale także zadajmy pytania naszemu audytorium. To sprawi, że razem z widzami będziemy tworzyć nasze wystąpienie. To pierwszy krok do sukcesu naszej prezentacji, cokolwiek rozumiesz przez słowo sukces.

Wśród pytań z widowni mogą zdarzyć się i takie, które sprawią Ci trudność.

Na początek uwaga: nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania… od razu. To Ty decydujesz, czy zrobisz to natychmiast czy nie. Są dwie szkoły. Jedna mówi, że możemy odpowiadać na pytania w trakcie przemówienia. Według drugiej, powinniśmy wyznaczyć konkretny czas, najlepiej pod koniec wystąpienia, na dyskusje i pytania.
Pierwszy sposób prowadzenia prezentacji (z pytaniami w trakcie) na pewno bardziej aktywizuje zebranych. Słuchają a gdy mają wątpliwości pytają i od ręki otrzymują odpowiedź. Wprowadza to jednak spore zamieszanie i może przerodzić się w dyskusje a tego byśmy nie chcieli.
Ja optuję za drugim rozwiązaniem gdyż to porządkuje zebranie. Nawet gdy ktoś „wyskoczy” z pytaniem, możemy go poprosić o poczekanie na sesję pytania – odpowiedzi. Ma to też inną zaletę – gdy nie znamy odpowiedzi na takie pytanie, mamy czas na poszukanie jej w naszych materiałach a nawet wykonanie „telefonu do przyjaciela” w przerwie ale jeszcze przed czasem dyskusji.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: