Komunikat otwarty w wystąpieniach publicznych

prezenterKomunikat otwarty to narzędzie, dzięki któremu możemy błyskawicznie zbudować swój wizerunek jako osoby wiarygodnej, wartej zaufania i sympatii. Właścicielem nazwy „komunikat otwarty” jest znana postać medialna, szkoleniowiec, specjalista od wizerunku i marketingu politycznego, Piotr Tymochowicz. Mam nadzieję, że pan Piotr się nie obrazi za wykorzystanie swojego komunikatu otwartego tym bardziej, że ja nie czerpię z tego żadnych korzyści a co więcej wychodzę z kagankiem oświaty, przepraszam komunikatem otwartym :) do polskich internautów…

Na hasło „komunikat otwarty” trafiłem surfując po sieci. Pomyślałem, że narzędzie to przyda się właśnie w mojej branży – branży wystąpień publicznych. Przyznam się, że wcześniej też je stosowałem, ale nieświadomie. Genialny jestem, czy co??? (-;

Zaraz wytłumaczę o co chodzi. Szykuj się na mocne, może nawet przełomowe wrażenia, szczególnie w kwestii walki z tremą przez wystąpieniem publicznym.

Jeśli przed prezentacją bardzo się denerwujesz, powiedz o tym podczas wystąpienia! (to pierwszy poziom komunikatu otwartego) Nie krępuj się i wywal, co Ci leży na wątrobie. Powiedz: „Proszę Państwa, proszę mi wybaczyć ale bardzo się denerwuję, gdy do Państwa mówię. Dlatego proszę o wyrozumiałość, gdy zacznę się jąkać albo zabraknie mi słowa”
Ten chwyt stosowałem od czasu do czasu, kilka lat temu na początku pracy jako prelegent.

Teraz wiem, że mogłem pójść jeszcze dalej i wykorzystać drugi poziom komunikatu otwartego a mianowicie powiedzieć słuchaczom jak ciężko mi się przyznać lub wręcz jak bardzo się wstydzę, że się denerwuję. Możesz zatem powiedzieć tak: „Proszę mi uwierzyć w to, że trudno mi o tym mówić ale… strasznie denerwuję się ta prezentacją”.
Zauważ co się dzieje – wchodzisz głębiej w swoją intymność mówiąc o tym jak ci głupio, że o tym mówisz! Stajesz się coraz bliższy swoim widzom, jesteś jednym z nich – kto nie denerwuje się przed wystąpieniem publicznym?!

A teraz najlepsze – wchodzimy na trzeci poziom komunikatu otwartego. Tu powiemy jeszcze więcej! A mianowicie to, jaką ulgę przynosi nam to, że mamy odwagę przyznać się do czegoś, do czego w normalnych warunkach trudno się przyznać czyli do ogromnej, paraliżującej tremy.

Dzięki takim osobistym wyznaniom zyskamy przychylność audytorium (nie mylić z litością), pokażemy się jako człowiek z krwi i kości z zaletami i słabościami. Jako jeden z nich. Na dodatek, stosując komunikat otwarty mamy odwagę aby na forum mówić o sobie, o swoich emocjach. Uwierz mi, niewiele osób to potrafi.

Bardzo polecam Ci stosowanie narzędzi komunikatu otwartego Piotra Tymochowicza. Zostawiam Ci natomiast wybór poziomu tego komunikatu. Jeśli teraz nie jesteś gotowy/a na poziom nr 3, skorzystaj z „jedynki” lub „dwójki”. Sprawdź jak bardzo pomoże Ci to w przełamaniu stresu przed wystąpieniem publicznym. Bo to, że pomoże, nie mam wątpliwości. Sam sprawdziłem :)

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

18 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: