Najczęściej popełniane błędy mówców

Wystąpienia publiczne to dziedzina, w której błędy popełniane są bardzo często. Wydaje mi się, że jest to… dobra informacja! Dlaczego? Bo wystarczy popełnić mniej błędów od innych mówców aby wyróżnić się pozytywnie!

Najczęściej popełniane błędy przez mówców można podzielić na dwie kategorie:

1. Błędy merytoryczne (nieznajomość tematu, uchybienia w konstrukcji prezentacji itp.)
2. Błędy polegające na niewłaściwym zachowaniu prowadzącego w czasie wystąpienia (łamanie podstawowych zasad spowoduje, że nawet najlepiej przygotowana, w warstwie merytorycznej, prezentacja zakończy się fiaskiem).

Błędy merytoryczne

Te błędy przytrafiają się wszystkim początkującym prelegentom. Kłopoty mogą mieć także osoby, które np. zmieniły branżę i występują przed publicznością z nowymi, nie do końca znanymi sobie prezentacjami. Tu pozostaje tylko uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Każde nowe spotkanie przyniesie Ci nowe doświadczenia, pojawią się nowe pytania, na które nie znasz jeszcze odpowiedzi. Ale nie przejmuj się, z biegiem czasu będzie coraz lepiej.

Błędy w zachowaniu prelegenta

Czytanie z kartki

To najpewniejsza droga do zanudzenia Twojej widowni na śmierć. Zamiast wpatrywania się w kartkę co jest skrajnie nieprofesjonalnym zachowaniem (o ile nie przytaczasz liczb lub cytatów), nawiąż kontakt wzrokowy z widownią.
Sam wiem jak trudne bywa stanięcie oko w oko z kilkudziesięcioosobową salą. Ale mam na to sposób. Po pierwsze: 98 proc. tych ludzi jest przekonanych, że pójdzie Ci dobrze. Po drugie: wybierz spośród uczestników spotkania osoby, które gdy na nie spojrzysz, uśmiechną się lub potakną głową. Od razu będzie Ci lepiej bo masz na sali sojuszników – mów do nich. Po trzecie: jeśli na sali nie ma takich osób lub ich nie zauważyłeś patrz 2-3 centymetry ponad głowami osób z ostatnich rzędów. Nie musisz patrzeć nikomu w oczy a wygląda tak jakbyś to robił!

„Chowanie się” za stołem lub mównicą

Gdy uciekasz przed wzrokiem zebranych, chowasz się za sprzęt lub materiały takim zachowaniem mówisz zebranym, że się ich boisz. Stań przed audytorium i pozwól aby uczestnicy spotkania mogli odczytać Twoje gesty. Jeśli nie jest to konieczne nie podchodź za blisko do pierwszych rzędów. Wiesz jaką odległość prowadzącego od publiczności ludzie uważają za „bezpieczną”? 3 metry! Gdy podejdziesz bliżej, część osób poczuje się znacznie mniej komfortowo. Pamiętaj o tym.

Ignorowanie ram czasowych

Nie próbuj wygłaszać 30 minutowego przemówienia w kwadrans. Jego treść będzie niezrozumiała dla zebranych. Innym przykładem jest nieprzestrzeganie umówionych przerw w trakcie szkolenia. Jeśli zabraknie ci kilku minut, a chcesz dokończyć temat przed przerwą, zapytaj zebranych czy zgodzą się na przedłużenie danej części konferencji.

Zanudzenie widowni

Na początku wystąpienia opisz problem jaki zamierzasz rozwiązać. Jeśli jest on znany zebranym, opisz go w skrócie. Inna metoda zainteresowania publiczności tym co masz do powiedzenia jest opowiedzenie jakiejś anegdoty lub historii związanej z tematem. Możesz także przytoczyć zaskakujące, nieznane szerszemu gremium dane. Oczywiście muszą one być związane z tematem Twojego przemówienia.

Niedostarczenie planu wystąpienia

Zebrani muszą wiedzieć do czego zmierzasz, w końcu podążają za Tobą. W tym celu przygotuj slajd np. na wzór mapy myśli, na którym przedstawisz schemat swojej prezentacji. W kluczowych momentach odwołuj się do niego. W ten sposób widownia będzie wiedziała co z czego wynika i „gdzie jesteśmy” w danym momencie.

Czytanie słowo w słowo treści slajdów

Nigdy tego nie rób! Zapewne wiesz, że zebrani szybciej przeczytają wzrokiem slajd niż Ty go przeczytasz na głos. Nie ma nic nudniejszego niż odszyfrowywanie przeładowanego treścią slajdu przy wtórze głosu prowadzącego. Zawsze pomagaj sobie slajdami ale miej na nich wykresy, tabele czy inne graficzne pomoce. Treści zaś tyle ile to konieczne.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: