5 powodów, dla których warto się uśmiechać

 „Człowiek, który się uśmiecha, podwaja swoje możliwości”.
przysłowie japońskie

Jeśli uśmiechasz się na co dzień, to wiesz jak wielki i pozytywny wpływ ma to na Twoje życie i relacje z innymi ludźmi i… sobą samym. Jeśli uważasz, że uśmiech na twarzy to coś sztucznego (bo z czego się tu, kurczę, cieszyć?!) a może nawet nie przystającego do Twojego “prestiżowego stanowiska” czy też “poważnego zajęcia zawodowego”, to przeczytaj ten artykuł dokładnie i zrób proste ćwiczenie, jakie zaproponuję Ci na sam koniec tego wpisu.

Oto 5 powodów, dla których, moim zdaniem, warto się uśmiechać:

Powód 1. Twój uśmiech pozwala innym osobom zrelaksować się w Twoim towarzystwie

Uśmiechając się pokazujesz, że akceptujesz innych ludzi. To buduje zaufanie, dobrą atmosferę wokół Twojej osoby. Poprzez uśmiech mówisz: „to jest bezpieczne otocznie, możesz czuć się to komfortowo”. Takie zachowanie pozwala Ci budować z innymi dobre relacje osobiste czy biznesowe.

Kilka dni temu odwiedziłem znajomego księdza. Oczywiście miałem w tym interes 😉 Musiałem „wyciągnąć” z parafii akty chrztu moich synów, które były potrzebne do bierzmowania. Podczas trwającej pół godziny rozmowy, duchowny (nota bene bardzo wesoły człowiek!) powiedział mi jedno zdanie, które sprawiło, że to był dla mnie fantastyczny dzień: „Panie redaktorze (zna mnie z czasów, gdy byłem szefem lokalnej gazety), jest Pan jednym z najbardziej sympatycznych ludzi, jakich spotkałem w swoim życiu”. Wyobrażacie to sobie?! Usłyszeć taką opinię o sobie od człowiek, który „pracuje” z ludźmi!

Powód 2. Uśmiech przyciąga ludzi do Ciebie

Ludzie naturalnie chcą być w towarzystwie szczęśliwych ludzi. Nie myślę tu o opowiadaniu dowcipów na imprezach 😉 Chodzi mi o ciepły, przyjazny wyraz twarzy. Uśmiech jest magnesem, który przyciągnie do Ciebie ludzi.

Mam sąsiadkę, która się nie uśmiecha. Nie chcę mówić źle o tej osobie, bo nie znam przyczyn zachowania tej pani. Widzę jednak, że większość sąsiadów jej unika. Rzadko ktoś ją zagadnie, zapyta co słychać, porozmawia. Ja oraz moja żona, tuż po wprowadzenie się do nowego domu, próbowaliśmy z nią kilka razy porozmawiać na ulicy lub „przez płot”. W odpowiedzi na nasze próby nawiązania kontaktu słyszeliśmy tylko krótkie burknięcia.

Dzisiaj pani ledwie odpowiada na nasze „Dzień dobry!” oczywiście bez cienia uśmiechu na twarzy. Jakie jej życie musi być smutne… Zrób wszystko aby Twoje takie nie było!

Powód 3. Uśmiech pozwala Ci złapać kontakt z innymi

Najważniejszą rzeczą w budowaniu relacji z innymi to zaufanie a pierwszym krokiem do zbudowania zaufania to… Zgadza się: uśmiech!

Gdy rozpoczynałem pracę jako prowadzący prezentacje produktowe dla jednego z wydawnictw oświatowych, jako mało doświadczony i niewiele wiedzący o produktach (a było ich mnóstwo) pracownik, założyłem sobie, że będę przede wszystkim starał się zrobić dobrą atmosferę na spotkaniach. Wiedza i umiejętności przyjdą z czasem – pomyślałem. I nie myliłem się. Po jakimś czasie miałem jedne z najlepszych wyników sprzedaży w mojej firmie.

Teraz, gdy od ponad czterech lat nie jestem już prezenterem a szefem ogólnopolskiej sieci prezenterów w tym samym wydawnictwie, od czasu do czasu trafiają do mnie sygnały od moich podwładnych: „Robert, masz pozdrowienia od nauczycieli, którzy bardzo dobrze Cię wspominają”. Nie ma większej nagrody od dobrego zapisania się w pamięci innych ludzi. Przynajmniej dla mnie.

Nie piszę tego aby się chwalić. Głęboko wierzę w to, że moje wyniki i w efekcie awans w strukturze firmy był efektem podejścia do ludzi, z którymi pracowałem i pracuję.

Powód 4. Uśmiechając się wyróżniasz się pozytywnie wśród ludzi

Smutni ludzie w autobusie, smutni w poczekalni, smutni w sklepie. Nadęci na imprezach mniejszych i większych, na oficjalnych i tych mniej oficjalnych. Smutna i obrażona na świat kelnerka. Opryskliwy pracownik na stacji benzynowej. Oni (kelnerka i „gość ze stacji”) czekają na swoją szansę w życiu, aż pojawi się On. Dla kelnerki rycerz na białym koniu a może w białym Porsche, który zabierze ją z tej knajpy i zapewni życie „na jakie zasługuje” a dla pracownika stacji może szejk, który zasponsoruje mu całą sieć stacji benzynowych a dla naszego bohatera przewidział skromną rolę prezesa?!

Dobra, starczy tych złośliwości. Wiesz o co mi chodzi. Duża część z nas jest ciągle niezadowolona z tego, co nam daje życie. A czy jesteśmy gotowi wziąć za nasze życie 100 % odpowiedzialności? To pewnie temat na inny wpis…

Wracając do uśmiechu. Okaż w ten sposób wdzięczność za to, co masz. Uśmiechnij się! W ten sposób wyróżnisz się z grona tych wiecznie niezadowolonych i niedowartościowanych. Nawet jeśli nie jest tak dobrze, jak sobie wymarzyłeś to uśmiechaj się do chwili gdy…

Powód 5. Uśmiech poprawi nastrój Tobie i innym

Kiedy się uśmiechamy, dajemy naszemu mózgowi sygnał aby uwolnił endorfiny (tzw. hormony szczęścia) i poprawił nasz nastrój.

Gdy jest Ci smutno i źle, uśmiechnij się! Nie możesz? Zrób następujące ćwiczenie: Stań prosto, napnij po kolei mięśnie od nóg po tułów, podnieś głowę, spójrz w sufit, uśmiechnij się szeroko i powiedz do siebie: Tak! Tak! Tak! Co czujesz? Możesz nawet spróbować się zasmucić będąc w tej pozycji 😉 Nie dasz rady. Gwarantuję!

W ten sposób Twoje ciało może mieć wpływ na Twój nastrój. Czy to nie jest wspaniałe? W każdej chwili możesz być w dobrym humorze! Teraz już nie masz wymówek aby się nie uśmiechać. Pokaż koniecznie to ćwiczenie wszystkim znajomym aby oni też mogli się natychmiast uśmiechnąć.

Jak ćwiczyć „bycie uśmiechniętym”?

Przede wszystkim zdiagnozuj, jak się zachowujesz na co dzień. Być może myślisz, że jesteś uśmiechnięty i zadowolony a tak naprawdę uśmiech na Twojej twarzy pojawia się rzadko? Zapytaj kilku osób ze swojego otoczenia, zarówno tych życzliwych Tobie jak i mniej, co o Tobie sądzą jeśli chodzi o uśmiech. Obejrzyj swoje zdjęcia, nagrania video i zobacz jak często jesteś na nich uśmiechnięty. A kiedy już to ustalisz to potrzebna Ci będzie motywacja:

  1. Postanów, że będziesz od dzisiaj lepszy właśnie w tym aspekcie życia.
  2. Zdecyduj, że jest to dla Ciebie ważne. Na przykład – “chcę być lepsza w uśmiechaniu się, bo chcę być lepszą sprzedawczynią/koleżanką/żoną. Chcę mieć większy wpływ na ludzi”.
  3. Uświadom sobie, że jeśli chcesz to osiągnąć, MUSISZ się uśmiechać.

Możesz także zastosować prostą wizualizację: zamknij oczy i wyobraź sobie jak to będzie, gdy już będziesz mieć te wszystkie efekty swojego nowego, „uśmiechniętego” stylu życia. Jaką nową pracę będziesz mieć, jak układać się będą Twoje relacje z najbliższymi i znajomymi. Jacy ludzie będą Cię otaczać i jaki zainspirujesz innych.

To było 5 powodów, dla których warto się uśmiechać.

Oto ćwiczenie, które obiecałem na początku artykułu.

Przez jeden dzień staraj się być non stop uśmiechnięty: w pracy, w domu, w restauracji, podczas rozmowy biznesowej. Każdą spotkaną tego dnia osobę przywitaj słowami: „Co dobrego u Ciebie słychać?” To wszystko. Zobaczysz co się zmieni dla Ciebie i dla ludzi, których spotkasz.

Napisz mi koniecznie jaki był ten dzień dla Ciebie i Twoich znajomych 😉

O tym jaki Twój dzień może być świetny, gdy zadzieje się coś dobrego, czego się nie spodziewasz, przeczytasz w artykule „To będzie świetny dzień”

 

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

7 komentarzy

Leave a Reply