Powiedz im coś o sobie

Mówca zawsze powinien znaleźć czas podczas swojego wystąpienia aby powiedzieć ludziom coś o sobie. To nie musi być nic wielkiego. Wystarczy kilka zdań: skąd przyjechałem prowadzić szkolenie, jak znalazłem się w zawodzie, kilka szczerych słów o sobie.
Ja np. zawsze znajduję czas na to aby opowiedzieć widowni coś o mojej rodzinie. Prezentacje publiczne kojarzą nam się ze sztywną, oficjalną atmosferą. Może zatem wprowadzenie jakiegoś mniej oficjalnego a nawet osobistego wątku wyróżni Ci spośród wielu mówców?

Wiem że niełatwo jest zdobyć się na to aby odkryć się, pokazać swoje poglądy (niekoniecznie religijne i polityczne), ujawnić swoją prywatność. Widownia zawsze to doceni!

Ja uważam, że moja widownia zasługuje na to aby poznać mnie lepiej. W końcu słuchacze poświęcają mi kilkadziesiąt minut swojego życia. W czasie tych kilkudziesięciu minut wystąpienia, ja staję się częścią ich życia a oni częścią mojego.

Dlatego jako mówca, chcę aby dobrze się w tym czasie czuli. Aby tak było muszą mnie choć trochę poznać a może nawet polubić? No teraz to już przesadziłem 🙂

Dlatego opowiadam im o tym jak to “fajnie” być ojcem bliźniaków (Bartek i Szymon to największe szczęście jakie mnie spotkało), Zawsze na prezentacji mogę przytoczyć kilka historii z ich życia. Opowiadam jak trafiłem do tego zawodu. Często opowiadam o mojej drodze – od dziennikarza do mówcy. Moja widownia może się także dowiedzieć, że nie jestem wielbicielem ciężkiej pracy. Tak, mówię o tym podczas moich szkoleń. (na szczęście sztuka mówienia nie jest ciężką pracą fizyczną bo naprawdę nie wiem co bym robił w życiu)

Mówię do moich słuchaczy aby znaleźli czas dla siebie, Żeby zabrali rodzinę na wycieczkę rowerową lub na basen w niedzielę, żeby znaleźli czas przed zaśnięciem dzieciaków aby je przytulić lub pogadać jak minął dzień, to wersja dla nieco starszych. a swoja drogą, czy wiesz, że przeciętny polski ojciec spędza na rozmowie z dzieckiem… 8 minut dziennie?!

Gorąco namawiam Cię: zaprzyjaźnij się ze swoją widownią. A w przyjaźni ważna jest szczerość.

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply