Prezentacja czy rozmowa?

Nie ulega wątpliwości, że kluczem do udanej prezentacji jest… rozmowa z Twoimi słuchaczami, zatem pytanie: rozmowa czy prezentacja mogłoby wydawać się nie na miejscu ale…

No właśnie. Wiele osób,  w tym prezenterów, sprzedawców, ma nawyk wygłaszania kilkunasto lub kilkudziesięciominutowych przemówień. Nie koncentrują się przy tym na swoich odbiorcach, na ich potrzebach a jedynie  na tym co oni uważają za ważne i słuszne.

To co Ty jako sprzedawca myślisz o produkcie i oczekiwaniach uczestników spotkania to jedno, natomiast to co ludzie chcą od Ciebie usłyszeć i czego spodziewają się po spotkaniu z Tobą to zupełnie inna sprawa.

Powiem Ci coś – Twoja dobra, co ja mówię, fantastyczna prezentacja to dopiero początek!

Teraz musisz zainteresować widownię a raczej Twoich rozmówców, tym co masz do zaprezentowania lub sprzedania. Odpowiedz sobie na jedno pytanie: wolisz jak ktoś mówi Ci co masz robić, myśleć, czy może wolisz sam dojść do pewnych wniosków?

No tak… To może lepiej tak pokierować “rozmowo-prezentacją” aby audytorium było przekonane, że ma kontrolę nad sytuacją i to ono podejmuje decyzje, dochodzi do rozwiązań, podejmuje autonomiczne działania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby te wnioski, decyzje, działania były zgodne z celem Twojej prezentacji!

I na koniec jeszcze jedno pytanie: kiedy dochodzimy do wspólnych rozwiązań? Oczywiście podczas rozmowy, dyskusji, wymiany poglądów, burzy mózgów itd. I tak właśnie ma wyglądać Twoja prezentacja.

Moja rada na dziś: Rozmawiaj z uczestnikami Twoich prezentacji

Wciągnij ich w dialog, pokazuj różne drogi a niech oni wybiorą tę, która im odpowiada. Jeśli umiejętnie pokierujesz rozmową, ludzie będą podążać za Twoim tokiem myślenia a to już tylko krok do podjęcia decyzji zgodnej z Twoim oczekiwaniami.

Ciąg dalszy moich rozważań o wyższości rozmowy nad wykładem w następnym artykule.

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply