Reguła lubienia i sympatii, czyli niech mnie ktoś przytuli!

Udowodniono, że ludzie skłonni są spełniać prośby kogoś, kogo znają i lubią. Dlatego my, prezenterzy, sprzedawcy powinniśmy wykorzystywać możliwości jakie daje nam reguła lubienia i sympatii. Musimy sprawić aby nasi klienci polubili nas zanim my poprosimy ich o coś. Niestety, nie mamy wiele czasu ale mamy kilka technik jakie możemy wykorzystać.

Zastanówmy się jakie czynniki wpływają na to czy kogoś lubimy:
– atrakcyjność fizyczna (bardzo lubię Jennifer Lopez)
– podobieństwo pod względem poglądów, zainteresowań, doświadczeń, pochodzenia. Nie znaczy to, że musisz rozpoczynać każdą konferencję słowami: Witam państwa w moim ukochanym mieście X! A jesteś tu pierwszy raz w życiu.
– pochwały i komplementy (tu bądź bardzo ostrożny)

Tak naprawdę komplement może być skutecznym narzędziem o ile potrafimy je stosować z wyczuciem i umiarem. Mogą się one odnosić do mieszkania naszego klienta, gustownego ubierania się itp.

Warto nauczyć się umiejętności nazywania podobieństw między nami a naszymi rozmówcami, np. „Naprawdę? Ja też uwielbiam ten serial! Lub „Niesamowite, to moja ulubiona piosenka” itd. Oczywiście stosuj te chwyty tylko wtedy jeśli jest to prawda. Co z tego, że pochwalisz się klientowi iż słuchasz jakiegoś gatunku muzyki a nie potrafisz wymienić kilku czołowych wykonawców?

Ciekawostka: Stwierdzono, że ludzie bardziej lubią osoby spotkane podczas jedzenia! Badania przeprowadzili pewnie niestrudzeni amerykańscy naukowcy z uniwersytetu Iowa lub innej Kalifornii. Jak twierdzą ci sami niestrudzeni naukowcy, polega to na wykorzystaniu skojarzeń z przyjemnością płynącą z posiłku. Pewnie niedługo będą w sprzedaży dezodoranty i perfumy o zapachu pomidorowej albo schabowego z kapustą 🙂 Powinny one znacznie przyczynić się do wzrostu sprzedaży!

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply