Reguły autorytetu i społecznego dowodu słuszności

Dziś kilka słów o instynkcie stadnym i jak go wykorzystać. Ludzie decydują czy coś jest poprawne, czy nie odwołując się do tego co na ten temat myślą inni.

Podczas swojej prezentacji czy sprzedaży produktu, cytuj opinie zadowolonych klientów, powołuj się na rekomendacje i to najlepiej od ludzi podobnych do Twoich kupców. Zasada społecznego dowodu słuszności jest jeszcze silniejsza gdy odwołujemy się do ludzi nam podobnych. Często nawet nie trzeba zbytnio chwalić produktu, wystarczy powiedzieć, że tylu i tylu ludzi go już kupiło. „Skoro tylu ludzi o moim statusie społecznym kupiło ten filtr do wody, to ja też muszę go mieć” – myśli nasza klientka.

Z regułą społecznego dowodu słuszności wiążę się kolejna zasada a mianowicie zasada autorytetu.
Chętnie ulegamy sugestiom osób, które postrzegamy jako autorytety. Dlatego przeróżnych reklamach pojawiają się aktorzy (Marek Kondrat jest specjalistą od ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych?! Oczywiście, że nie, ale jest popularnym aktorem i budzi zaufanie, poza tym jest przystojny), sportowcy (Adam Małysz je tylko czekoladę Goplany?!) lub piosenkarze (wokalista zespołu Feel ma wiele do powiedzenia o kredytach hipotecznych w Banku Millenium, a Doda nic nie mówi o lodach „Koral” bo ma pełne usta). Reklamodawcom chodzi o jedno – aby znana osoba pokazała „szarakom-rodakom”, że korzysta z konkretnego produktu – wtedy inni też to kupią.

Inną techniką stosowania reguła autorytetu jest prezentowanie klientom prestiżowych rankingów, gdzie nasza firma, produkt zajmuje wysokie miejsca – to też buduje autorytet.

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply