Rozmawiaj z Twoją widownią

Obiecałem w podtytule bloga, że doradzę Ci w jaki sposób prowadzić wciągające prezentacje. Pora wywiązać się z tej obietnicy.

Nie może być mowy o wciągającej prezentacji, jeśli nie nakłonisz ludzi do wygłaszania opinii, odpowiadania na Twoje pytania. Wiem, że wiele osób ma obawy, że w ten sposób wprowadzi do swojej prezentacji bałagan, lub że nie będzie umiało sobie poradzić z rozgadanym audytorium. Oczywiście rozmowa ze słuchaczami niesie ze sobą takie niebezpieczeństwa ale z moich artykułów dowiesz się jak radzić sobie w takich sytuacjach. Zatem podtrzymuję swoją propozycję:

Rozmawiaj z uczestnikami Twoich prezentacji!

Wiesz dlaczego? Bo wtedy utrzymujesz ich uwagę na sobie i na tym co chcesz im przekazać. Wciągając audytorium w tok swojej prezentacji, sprawiasz, że nie będą się nudzić ani rozmawiać. Dowartościowujesz ich bo pytasz ich o zdanie.  Zobacz, ile jest pozytywów w takim sposobie prowadzenia wystąpień.

Oto kilka pomysłów w jaki sposób rozpocząć wystąpienie:

1. Wykorzystaj jakieś bieżące wydarzenie, o którym się mówi i zapytaj audytorium co o tym sądzi. Podczas kilku ostatnich prezentacji (początek października 2009) pytałem swoich widzów co sądzą o przyznaniu Barakowi Obamie pokojowej nagrody Nobla. Nie ukrywałem swojej opinii, że jestem zdziwiony tą decyzją. Ujawniając swoje zdanie ułatwiłem im wypowiedzenie swoich opinii. Wywiązywały się z tego ciekawe dyskusje. Pamiętaj, wiele osób interesuje się polityką, zatem takie tematy są chwytliwe – oczywiście wybieraj te mniej kontrowersyjne czy też „zabawowe”. Nie inicjuj dyskusji z cyklu, które święto jest ważniejsze: Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

2. Nawiązuj do tego co posłuchałeś w radiu lub obejrzałeś w TV. Kilka tygodni temu jadąc na szkolenie do Grudziądza, słuchałem radia RMF. Akurat jedna ze słuchaczek wygrała 110 tysięcy złotych. Co zrobiłem na samym wstępie prezentacji? Przytaczając tę historię, zapytałem: Komu z państwa udało się coś kiedyś wygrać w konkursach, totolotku, loteriach itp. Ludzie bardzo chętnie o tym opowiadali. Było wiele ciekawych historii i sporo śmiechu. Taki fragment interakcji możesz zakończyć wręczeniem drobnego upominku osobie, która powie, że nigdy nic nie wygrała. Dobre wrażenie murowane!

3. Zrób błyskawiczny konkurs na początek szkolenia np. pod hasłem „kto pokonał największą odległość na to szkolenie?” Wręczamy drobne upominki osobom, które pokonały największy dystans. Inna wersja konkursu – czy ktoś przyjechał nietypowym środkiem lokomocji: rowerze, motorze itd. Ostatnio jedna z Pań powiedział, że na kurs przyjechała rowerem. Otrzymała oczywiście firmowy upominek, jak to określiłem „za promocję zdrowego i na dodatek ekologicznego stylu życia”.

Liczba sposobów na  zrobienie dobrego wrażenia na widowni jest ogromna. Ogranicza je tylko Twoja wyobraźnia i… zdrowy rozsądek. Przetestuj moje pomysły (znajdziesz ich więcej w innych poradach lub w moim kursie E-mailowym „Jak oczarować widownię”) a potem dorzuć swoje propozycje. Zagadanie ludzi to pierwszy krok na drodze do wygłoszenia wciągającej prezentacji.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: