Warto korzystać z WSK!

Przemawianie do nieznanej nam publiczności to wielkie wyzwanie. Nie jesteśmy w stanie odgadnąć preferencji językowych naszych słuchaczy a jak zapewne wiesz, na sali mogą być wzrokowcy, słuchowcy i kinestetycy (osoby zorientowane na uczucia, odbierają informacje intuicyjnie). Do każdej z tych grup należy zwracając się słowami odpowiadającymi ich zdolnościom przetwarzanie informacji i uczenia się.

W każdym z nas jest mieszanka wzrokowca, słuchowca i kinestetyka czyli WSK. A ty myślałeś, że w tym artykule będę namawiać Cię do jazdy na motocyklu WSK znanym jako Wiejski Sprzęt Kaskaderski? (no, teraz miłośnicy starych motocykli ze Świdnika, obrażą się na mnie!)

Przemawiając do swoich widzów/słuchaczy korzystaj z mieszanki słów WSK. Wtedy Twój komunikat do nich trafi.

“Mam informacje, na które warto spojrzeć. Możemy je omówić a potem pokażę Wam, jak mogą działać
W tym zdaniu mamy właśnie mieszankę WSK. Coś dla wzrokowca – “warto spojrzeć” oraz “pokażę Wam”, dla słuchowca – “możemy omówić” a także dla kinestetyka – “mogą działać”.

Czy podczas prezentacji, gdy zadajesz pytania a nikt ie chce na nie odpowiadać, pomyślałeś, żeby je odpowiednio przeformułować? Zadaj trzy różne pytania o to samo! Wydaje Ci się to bezsensowne? “Ludzie pomyślą, że się zaciąłem i powtarzam to samo w kółko” – myślisz.

Uwierz mi, większość obecnych w sali nie zauważy/nie usłyszy, że właściwie pytasz o to samo. Każda grupa (wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy) usłyszy pytanie wypowiedziane “ich” językiem.

Przykład?

“Czy ktoś widzi tutaj problem?” wzrokowcy
“Czy jest coś o czym powinniśmy porozmawiać?” słuchowcy
“Jak się czujecie z ta propozycją” kinestetycy

Zatem do dzieła! Podczas kolejnej prezentacji spróbuj stosować mieszankę WSK. Zobaczysz/usłyszysz i poczujesz, że masz lepszy kontakt z widownią 🙂

A skoro wspominałem motor WSK to bardzo proszę oto coś dla miłośników tych maszyn oraz… piosenek z lat 70tych:

Możesz wiesz kto to śpiewa?

Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

Leave a Reply