Wygłaszanie prezentacji: 9 wskazówek dla mówców

wskazówki dla mówców1. Pokaż swoją pasję
Gdybym miał Ci dać jedną radę, to byłaby właśnie ta. Do każdego swojego wystąpienia podejdź z sercem! Oczywiście musisz mieć dobrą treść, świetnie przygotowane slajdy ale to wszystko nic nie zdziała, jeśli widzowie nie poczują, że wierzysz w to co mówisz.
2. Zacznij mocnym akcentem
Pierwsze wrażenie bardzo trudno zmienić, zatem postaraj się aby było dobre świetne! Pierwsze dwie-trzy minuty prezentacji są kluczowe. Przyłóż się do nich szczególnie.
3. Mów krótko
Jeśli masz pół godziny, zakończ po 20 minutach. Nawet jeśli czujesz, że idzie Ci świetnie, zakończ jak najszybciej. Lepiej aby widzowie czuli pewien niedosyt Twojej osoby.
4. Rusz się z mównicy
Twoim celem jest łączność z widzami. To cała tajemnica wystąpień publicznych – złapać kontakt z audytorium. Nie dokonasz tego stojąc na podium za mównicą albo za stołem prezydialnym. Wejdź między ludzi!

Zawartą w artykule listę pomysłów zaczerpnąłem od Gary’ego Reynoldsa, mówcy, autora książki „Prezentacja Zen”. Natomiast rozwinięcia są moje.

5. Używaj prezentera
Pora na multimedia. Korzystaj z laptopa i rzutnika. Prezenter to taki pilot do zmiany slajdów. Do gniazda USB w swoim laptopie wkładasz specjalną końcówkę i… to wszystko. Możesz zmieniać slajdy nawet z toalety :)
6. Pamiętaj, że możesz zaciemnić ekran
Ty jesteś najważniejszy, nie Twoje slajdy. Jeśli rzutnik nie jest Ci w danej chwili potrzebny to możesz przy pomocy prezentera zaciemnić ekran. Stosuj to gdy chcesz zrobić jakąś dygresję albo nie chcesz aby treść slajdu odwracała uwagę widzów od Ciebie i tego co chcesz im przekazać.

właściwy kierunek twojej prezentacji7. Utrzymuj kontakt wzrokowy
Pierwszy sposób  – gdy krępujesz się patrzeć słuchaczom w oczy, „skanuj” swoją widownię. Nie możesz zaniedbać żadnego fragmentu sali. Niech wszyscy mają wrażenie, że od czasu do czasu mówisz właśnie do nich! Drugi sposób – dla odważniejszych, to zatrzymanie wzroku na jednej osobie i spojrzenie w oczy na 2-3 sekundy, potem przeniesienie wzroku na kolejną (ale nie tuż obok!) Możesz uśmiechnąć się delikatnie do osoby, na która patrzysz i poczekać aż… odwzajemni Twój uśmiech!
8. Nie wyłączaj światła
Szukaj kompromisu miedzy widocznością slajdów a delikatnym oświetleniem sali. W przeciwnym razie po kilkunastu minutach prezentacji usłyszysz charakterystyczne „chrrrrr” :)
9. Bądź grzeczny i profesjonalny
Chwal widzów za aktywność, odpowiadaj na pytania. Bądź pomocny ale profesjonalny. Nie daj sobie wejść na głowę.

Share on Facebook
Robert WarzyńskiO autorze: Robert Ważyński jest autorem książki "Nie boję się mówić" wydanej przez Wydawnictwo Złote Myśli, Jego flagowym przedsięwzięciem jest internetowy kurs "Tajna Księga Mówców" dostępny na platformie interkursy.pl. Na co dzień Robert wyżywa się literacko i filmowo na swoim blogu Tajniki Prezentacji i na YT.

Wpis Ci się podobał?

Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!

4 komentarzy

Zostaw komentarz

Imię:

Strona www:

Treść komentarza: